Caritas na Ukrainie czeka na polską pomoc

Caritas Polska zbiera fundusze na zakup lekarstw, żywności dla potrzebujących na Ukrainie.

W związku z tragicznym rozwojem sytuacji na Ukrainie Caritas Polska zwraca się z apelem o pomoc dla potrzebujących. Według otrzymanych informacji od Caritas Spes ze Lwowa i z Kijowa sytuacja jest poważna. Są setki rannych. Wczoraj manifestanci schronili się przed wojskiem do kościoła św. Aleksandra w Kijowie i do tej pory tam pozostają.

Caritas z Ukrainy prosi o fundusze na zakup leków, szczególnie antybiotyków, środków znieczulających oraz przeciwbólowych oraz żywności. Obecnie nie ma szans na zorganizowanie jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną. A więc niezbędne są środki pieniężne – podkreśla Marta Titaniec, koordynator projektów zagranicznych Caritas Polska.

Niestety nie można tego przewieźć, więc zbieramy fundusze. Dostaliśmy informacje, że służby celne ze wschodniej Ukrainy zostały przerzucone na zachodnią granicę, to oznacza, że są większe kontrole. Transporty nie są  dopuszczane, mało tego wiele samochodów, jadących w kierunku Kijowa jest również kontrolowanych przez policję. To, co jest teraz potrzebne, to fundusze na zakup dodatkowych lekarstw i środków żywności – powiedziała Marta Titaniec.

Warta podkreślenia jest solidarność ludzi z samej Ukrainy, którzy dzielą się czym mają. Ze Lwowa co kilka godzin wysyłana jest pomoc do Kijowa poprzez tych, którzy jadą w tamtym kierunku.

Ukraina czeka na solidarność Polaków i już dziękuje za pomoc – powiedział ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes ze Lwowa.

Osoby chcące włączyć się w pomoc dla Ukrainy mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto Caritas Polska:

PL   77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Ukraina”.

RIRM/caritas.pl

drukuj