fot. twitter.com

Angela Merkel spotka się z Petro Poroszenką ws. misji żołnierzy ONZ na wschodzie Ukrainy

Kanclerz Angela Merkel ma dziś rozmawiać z prezydentem Petro Poroszenką o ewentualnej misji żołnierzy ONZ na wschodzie Ukrainy. Podała agencja DPA.

Wczoraj Angela Merkel kwestię stacjonowania błękitnych hełmów poruszyła w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Według rzecznika niemieckiego rządu obie strony były zgodne co do tego, że porozumienia mińskie ws. zażegnania konfliktu na wschodzie Ukrainy muszą zostać szybko i w pełni zrealizowane.

Jednym z niebezpieczeństw, jakie może przynieść taka misja, jest legalizacja pozostania wojsk rosyjskich na Ukrainie – na tym zależy Moskwie – wskazał europoseł Karol Karski.

– Rosjanom zależy na jednym – żeby pod szyldem ONZ wprowadzić tam regularne wojska rosyjskie jako rozjemcze siły pokojowe i w ten sposób zalegalizować pozostawanie wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy. Przypomnijmy, że jednym z uczestników agresji rosyjskiej na Ukrainie w roku 2008 były rosyjskie siły pokojowe stacjonujące na terenie Osetii Południowej w ramach mandatu ONZ – powiedział europoseł Karol Karski.

Według Kremla – Władimir Putin i Angela Merkel potwierdzili także wczoraj stanowiska swoich krajów wobec „wzajemnie korzystnego projektu w sferze gazowej – gazociągu Nord Stream II”. Agencja TASS przypomina, że w końcu marca w Niemczech wydano już wszelkie niezbędne zezwolenia na budowę Nord Stream II na terenie tego kraju.

Kontrowersyjnej inwestycji sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

RIRM

drukuj