fot. PAP/EPA

Premier Węgier ujawnił szczegóły rozmów z prezydentem USA

Premier Węgier Viktor Orban ujawnia szczegóły rozmów z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Na początku tygodnia politycy poruszyli takie tematy, jak zakup rakiet przeciwlotniczych oraz udział Węgier w misjach NATO.

W poniedziałek Donald Trump przyjął w Białym Domu premiera Węgier. Viktor Orban został zaproszony do Waszyngtonu na spotkanie robocze.  Bezpośrednio po zakończeniu rozmów nie ujawniono ich treści. Wczoraj w Radiu Kossuth Viktor Orban uchylił rąbka tajemnicy. Przyznał, że z prezydentem USA rozmawiał o zakupie rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu.

– Rozmowy między premierem węgierskim Orbanem a prezydentem Stanów Zjednoczonych Trumpem mają istotny wpływ na rozwój sytuacji w naszej części Europy. Można powiedzieć, że po okresie pewnych niejasności co do kierunku węgierskiej polityki, mówiono o kursie prorosyjskim, teraz sytuacja się wyklarowała, zarówno w zakresie współpracy militarnej, jak i współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – mówi historyk prof. Tadeusz Marczak.

Wiktor Orban zachęcał też Donalda Trumpa do jak najszybszego przystąpienia do eksploatacji rumuńskich złóż gazu na Morzu Czarnym. Tematem rozmów w Waszyngtonie był też udział Węgier w misjach NATO.

TV Trwam News/RIRM

drukuj