fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] K. Jurgiel: Poprawa jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich to jeden z głównych celów tego rządu

Poprawa jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich to jeden z głównych celów tego rządu – mówił w piątkowym programie „Polski Punkt Widzenia” w Telewizji Trwam były minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Głównym tematem rozmowy była kwestia wsparcia dla polskich rolników.

Krzysztof Jurgiel uważa, że Polska powiatowa była zaniedbywana przez poprzednie rządy. Obecny rząd chce to naprawić, w kierunku czego zrobił już konkretne kroki – mówił polityk.

Platforma przez tych 8 lat, tak było mówione, zwijała Polskę powiatową poprzez likwidację instytucji, likwidację gabinetów dentystycznych w szkołach, przychodni w małych miejscowościach czy oddziałów w szpitalach powiatowych. My zmieniliśmy politykę z polityki polaryzacyjno-dyfuzyjnej na rozwój zrównoważony i trwały, chcąc zapewnić rozwój dla wszystkich miejscowości w naszym kraju tak, aby ten poziom i jakość życia wyrównywały się – wyjaśnił Krzysztof Jurgiel.

Gość Telewizji Trwam wskazał na wpływ rządowego programu „500 plus” na dzieci z obszarów wiejskich.

Poprawa jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich to jeden z głównych celów tego rządu i wprowadzenie programu „500 plus” pozwoliło rodzinom, które są biedne, często nie miały na wydatki na książki, na jedzenie – podnieść poziom życia. Teraz finanse pozwoliły na to, że rozszerzono ten program. Od 1 lipca wchodzi w życie ustawa, którą podpisał prezydent,. 6,8 miliona dzieci będzie objęte tym programem – przypomniał poseł.

Polityk dodał również, że rząd dba o rozwój infrastruktury polskiej wsi poprzez poprawę stanu dróg lokalnych, ale także przywracanie połączeń autobusowych. To jeden z postulatów rządowego programu rolnego, który ma umożliwić dojazd z poszczególnych miejscowości danego województwa, powiatu, gminy do centrów rozwoju, jakimi są miasta gminne czy powiatowe.

Było tak w ciągu tych ostatnich 30 lat, że zwijano linie autobusowe, niedofinansowanie jednostek zajmujących się przewozami doprowadziło do tego, że te jednostki musiały zamykać linie. Myślę, że powoli będą powracały te linie, które zostały zlikwidowane i ten dojazd będzie zapewniony – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Polityk zaznaczył, że walka o pieniądze unijne wciąż trwa, a wynik nie jest przesądzony, lecz Polska nie powinna być stratna w porównaniu do lat ubiegłych.

Z tych propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską wynika, że byłoby 15 proc. mniej na politykę rolną w Polsce, co daje na tym etapie dopłaty równe tym, które są, (…) natomiast nie ma konsensusu w sprawie wysokości środków na poszczególne państwa, czyli na „podział koperty”. Wszystkie państwa są jednomyślne, że dopłaty powinny być równe. Niemcy, Francja nie chcą o tym specjalnie słyszeć. Wierzę, że tych środków nie będzie mniej niż w tej perspektywie finansowej – akcentował Krzysztof Jurgiel w piątkowym „Polskim Punkcie Widzenia”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl