Węgry: Spotkanie szefów dyplomacji V4 i krajów Azji Środkowej

Współpraca gospodarcza i oświatowa między krajami Grupy Wyszehradzkiej i państwami Azji Środkowej to jedne z tematów wtorkowych rozmów szefów dyplomacji tych krajów w Budapeszcie. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczył wiceminister Piotr Wawrzyk.

Podsumowując rozmowy, minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto podkreślił na konferencji prasowej, że należy budować most pomiędzy Grupą Wyszehradzką i Azją Środkową, by można było kontynuować wzajemnie korzystną współpracę w zakresie polityki, gospodarki i bezpieczeństwa. Zaznaczył, że z punktu widzenia współpracy jest istotne, iż kraje te mają znaczne zasoby naturalne.

Oprócz krajów V4 w spotkaniu uczestniczyli szefowie dyplomacji Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

To spotkanie pokazało, że te tematy, które interesują Polskę, jak kwestia współpracy ekonomicznej, włączenia się państw środkowoazjatyckich do Nowego Jedwabnego Szlaku, reformy gospodarcze, edukacja, kultura, tzw. dobre zarządzanie czy rządy prawa, interesują też(…) kraje Azji Środkowej. Można powiedzieć, że w tym zakresie mamy zbieżność poglądów” – powiedział Piotr Wawrzyk.

Wiceminister oznajmił, że największy potencjał do rozwinięcia korzystnej dla Polski współpracy z krajami Azji Środkowej widzi we współpracy gospodarczej.

Zwróćmy uwagę, że to są kraje, które mają po pierwsze bardzo duży potencjał, jeżeli chodzi o chłonność rynku. To są kraje, z którymi obroty w tej chwili wynoszą rzędu 1,5 mld dol. rocznie, czyli (jest to) kropla w morzu potrzeb naszego obrotu handlowego” – powiedział Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że kraje Azji Środkowej są pokaźne zarówno obszarowo, jak i jeśli chodzi o surowce energetyczne – to pokazuje, że jest pole do inwestycji dla polskich firm, chociażby energetycznych. Według niego kraje te są też szczególnie zainteresowane Polską, gdyż nasz kraj jest dla nich dużym rynkiem, swego rodzaju drzwiami do Unii Europejskiej. Piotr Wawrzyk zwrócił także uwagę na rolę krajów Azji Środkowej w walce terroryzmem.

Przykładem, którym Polska może się pochwalić we współpracy z tymi krajami, jest inicjatywa polsko-łotewska Platformy Edukacyjnej dla Krajów Azji Centralnej” – dodał Piotr Wawrzyk, przypominając, że w marcu odbędzie się w Polsce duża konferencja organizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z udziałem ministrów z tych krajów.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Budapeszcie odbyło się w ramach trwającej do końca czerwca prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl