fot. Tomasz Strąg

Warszawa: Z. Ziobro spotkał się z dawnymi żołnierzami podziemia antykomunistycznego

Naszym obowiązkiem, obowiązkiem polskiego państwa, jest uhonorować waszą służbę Polsce, wasze bohaterstwo, ale też czynić wszystko, co możliwe, aby ta historia została zapamiętana – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny we wtorek spotkał się z dawnymi żołnierzami podziemia antykomunistycznego.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Polityk przypomniał, że zamiast honorów władza komunistyczna dawała bohaterom tortury i cele śmierci. Jak wskazał, należy upominać się o prawdę o bohaterskich Polakach.

– Wiemy, że to nie jest tak, iż historia zawsze jest opisywana tak, jak w rzeczywistości wyglądała. Wiemy, że poszczególne państwa prowadzą politykę, która nie zawsze służy wyeksponowaniu prawdy, tego, co działo się w okresie II wojny światowej; także prawdy o bohaterstwie Polski i Polaków. Naszym zadaniem, naszym obowiązkiem jest o tę prawdę się upominać, a wyrazem tego jest też powołanie tego muzeum – mówił Zbigniew Ziobro.

W 2016 roku Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Placówka mieści się w byłym Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 37.

To właśnie tam byli przetrzymywani najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego. Przy Rakowieckiej więziono m.in. gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold.

PAP/RIRM

drukuj