Warszawa: Zwolennicy i przeciwnicy imigrantów wyjdą dziś na ulicę

Na ulice Warszawy wyjdą dziś zwolennicy i przeciwnicy przyjęcia do Polski imigrantów. Uczestnicy pierwszej manifestacji wyrażą solidarność z uchodźcami. Osoby biorące udział w drugiej akcji będą demonstrowały swój sprzeciw wobec muzułmańskich imigrantów. Uczczą także pamięć Wiktorii Wiedeńskiej.

W odpowiedzi na kryzys imigracyjny, Komisja Europejska zaproponowała, by państwa UE obowiązkowo przyjęły 160 tys. osób. Do naszego kraju miałoby trafić blisko 12 tys. uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Wcześniej premier Ewa Kopacz w imieniu Polski deklarowała przyjęcie 2 tys. osób.

Ta sytuacja wzbudza wiele obaw, zarówno wśród polityków jak i obywateli poszczególnych państw UE, także w Polsce. Poseł PiS-u Jarosław Sellin z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych uważa, że rząd Ewy Kopacz powinien jasno powiedzieć na co się zgodził.

– Czy utrzymana będzie zasada dobrowolności decyzji państw narodowych w tej sprawie, czy też damy sobie narzucić jakieś kwoty, jakieś domiary? To się wymyśla na poziomie Komisji Europejskiej i nie mamy szczegółowych informacji, co do przygotowania Polski na ewentualne przyjęcie uchodźców. Gdzie oni mają mieszkać? Gdzie pracować? Gdzie dzieci mają chodzić do szkoły? Z jakich krajów ewentualnie ich bierzemy? W jakich ilościach? Z jakich grup społecznych?  Z jakich grup wyznaniowych? To wszystko powinno być precyzyjnie opinii publicznej przedstawione, a tymczasem nie wiemy nic –  twierdzi Jarosław Sellin.

Swoje stanowiska ws. uchodźców wyrażą dziś uczestnicy manifestacji w Warszawie.

Demonstracja pod hasłem „Uchodźcy mile widziani” rozpocznie się o godz. 16.00 na Krakowskim Przedmieściu. Zdaniem organizatorów może ona zgromadzić 12 tys. osób.

Marsz przeciw imigrantom wyruszy natomiast o godz. 15.40 z pl. Defilad i przejdzie na pl. Zamkowy. W wydarzeniu organizowanym przez narodowców ma wziąć udział ponad 50 tys. osób. Początkowo manifestację próbował zablokować stołeczny ratusz. Ostatecznie jednak, wojewoda mazowiecki uchylił zakaz.

Ponadto dziś odbędą się dwa protesty „przeciwko polityce imigracyjnej” na pl. Zamkowym i na placu przed wejściem do metra Centrum.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj