Bruksela: ministrowie ds. europejskich państw UE rozmawiali o Polsce

Ministrowie ds. europejskich państw Unii Europejskiej rozmawiali we wtorek w Brukseli m.in. na temat Polski w kontekście art. 7. traktatu o Unii Europejskiej.

Prowadzimy z Polską dialog, dalsze kroki zależą od oficjalnej odpowiedzi strony polskiej – powiedział po spotkaniu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Propozycje Komisji Europejskiej ws. uruchomienia art. 7. wobec Polski to początek procedury i na tym etapie nie wiążą się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji.

Polskę w Brukseli reprezentował dziś wiceszef MSZ Konrad Szymański. „Biała księga” zmieni wiele w świadomości państw członkowskich Unii Europejskiej w sprawie zmian w polskim systemie sprawiedliwości – zapewniał polityk. Jak dodał, władze w Warszawie oczekują od instytucji i innych państw unijnych dialogu i zrozumienia polskich reform.

– Zapewniłem Komisję Europejską, ale także państwa członkowskie, o tym, że Polska z najwyższą uwaga i ostrożnością podchodzi do oceny stanowiska KE w tej sprawie. Zapowiedziałem przekazanie niebawem „Białej księgi”, która będzie referencyjnym dokumentem polskim. Wyraziłem również opinię, że oczekujemy dokładnie tego samego ze strony państw członkowskich, co oferujemy dziś Komisji. Chcielibyśmy, żeby państwa członkowskie podeszły do polskiej oceny reform wymiaru sprawiedliwości z tą samą uwagą, z tym samym zaufaniem, z bezstronnością, tak aby każde z tych państw członkowskich wyraziło swoją własną opinię i nie powtarzało utartych przez 2 lata opinii w tej sprawie – zaznaczył polityk.

Na 8. marca w Brukseli zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem.

Wcześniej ma się ukazać tzw. Biała księga zawierająca rzetelną analizę podejścia rządu do rekomendacji i uwag KE ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Komisja Europejska, uruchamiając w grudniu art. 7. unijnego traktatu wobec Polski, wskazała, jakie działania mają podjąć władze, aby odpowiedzieć na zastrzeżenia. Poza zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym, KE domaga się też nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl