fot. PAP/EPA

UE i Kuba podpisały nowe porozumienie o współpracy

Kuba i Unia Europejska podpisały w piątek w Hawanie nowe porozumienie w sprawie dialogu politycznego i współpracy gospodarczej, które stanowi rezultat dwuletnich intensywnych rozmów w sprawie rozwijania formalnie ograniczonych dotąd wzajemnych stosunków.

Strony zdołały porozumieć się w sprawie rozpoczęcia w swych stosunkach nowego etapu, jak określiła to podczas uroczystości w kubańskim MSZ szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Dotąd stosunki UE-Kuba regulowało ograniczone porozumienie – „Wspólne Stanowisko” z 1996 roku.

Kuba była jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, z którym Unia Europejska nie miała dwustronnego porozumienia, chociaż w praktyce UE jest na wyspie największym inwestorem zagranicznym i drugim w kolejności partnerem handlowym.

Jeśli chodzi o napływ turystów zagranicznych na Kubę, kraje UE zajmują trzecie miejsce po Kanadzie i Ameryce Łacińskiej.

Dokument o współpracy UE-Kuba podpisali: ze strony UE szef ekipy negocjatorów Christian Leffler, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, a ze strony kubańskiej wiceminister spraw zagranicznych Abelardo Moreno.

Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez obie strony.

PAP/RIRM

drukuj