Jest dokument w sprawie WRF 2014 – 2020

W projekcie porządku obrad przyszłotygodniowej sesji Europarlamentu załączono dziś dokument w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014 – 2020. Każdy obywatel Unii może go przeczytać. A warto, ponieważ debata nad budżetem Unii już w najbliższy wtorek. Nie wszystko wskazuje jednak na to, że posłowie do PE w 100% zagłosują nad dokumentem dotyczącym siedmioletniej perspektywy finansowej 19 listopada. Dziś po 17.00 wysłano do pracowników Parlamentu Europejskiego informację, że znaleźli się europosłowie, którzy będą chcieli przesunąć głosowanie w sprawie WRF 2014 – 2020. Decyzja zapadnie w najbliższy poniedziałek w Strasburgu.

Dla Polski niezwykle istotny jest tzw. fundusz spójności i obiecane nam ok. 73 mld euro w siedmioletniej perspektywie finansowej. Członek Komisji Budżetowej, europoseł Jacek Włosowicz po wczorajszym głosowaniu nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi w komisji parlamentarnej (w której i tak nie było jednomyślności) spodziewa się, że Polska uzyska te fundusze. Warto jednak wskazać, że dostać pieniądze z Unii to jedno, a wykorzystać je w 100 % to druga sprawa, i to właśnie jest wielkie wyzwanie dla Polski. Europoseł Marek Gróbarczyk spodziewa się przyszłotygodniowej burzliwej dyskusji. – Otrzymany dzisiaj dokument budżetu na lata 2014-20 przyjęty po myśli brytyjskiego premiera jest zaprzeczeniem polityki Donalda Tuska, który dotychczas jedynie krytykował Davida Camerona. Wtorkowa debata dostarczy wiele emocji szczególnie socjalistom – przeciwnikom obecnego  kształtu budżetu. Z naszego punktu widzenia straty, jakie ponieśliśmy w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej mogą spowodować zapaść polskiego rolnictwa. – nie kryje obaw deputowany Marek Gróbarczyk.

Sesja Europarlamentu zakończy się w czwartek. Optymistycznie warto podkreślić, że Nagrodę Sakharova otrzyma w Strasburgu Malala Yousafzai za jej zdecydowaną walkę o przyznanie równego dostępu do edukacji dziewczynkom w Pakistanie i innych krajach.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl