fot. pixabay.com

Ponad 120 pożarów w Asturii w Hiszpanii; podejrzewa się celowe podpalenia „terrorystów ognia”

Ponad 120 pożarów w 35 gminach Asturii na północy Hiszpanii wybuchło w ciągu ostatnich dwóch dni. Prokuratura Asturii wszczęła postępowania wyjaśniające przyczyny pożarów; podejrzewa się celowe, zorganizowane podpalenia – poinformowała w piątek telewizja publiczna TVE.

W regionie ewakuowano do tej pory ponad 370 osób; w kilkunastu szkołach zawieszono lekcje, co dotknęło 1500 uczniów. Wiele dróg odcięto dla ruchu kołowego.

Ogień dotarł blisko stolicy Asturii, Oviedo. Z wielu części miasta w piątek widoczny był ogień i dym z palącej się nieopodal Góry Naranco, na szczycie której znajduje się 30 – metrowej wysokości pomnik Najświętszego Serca Jezusowego. Ewakuowano mieszkańców pobliskich gmin Cuyences i Fitoria. Według burmistrza Oviedo, Alfredo Canteli, ogień został zaprószony o świcie jednocześnie w ponad 10 miejscach.

Regionalny premier Asturii, Adrian Barbon, ocenił sytuację jako „bardzo poważną”.

„Tego jeszcze nie widzieliśmy, stawiamy czoła terrorystom ognia, którzy działają w sposób zorganizowany” – powiedział.

„To jest podobne do pandemii, nie możemy atakować, tylko bronić się i ratować ludzkie życie” – dodał Adrian Barbon.

W gaszeniu ognia bierze udział ponad 600 strażaków, dziesiątki wozów terenowych, śmigłowce i samoloty. Celem jest na razie powstrzymanie ognia, gdyż nie jest możliwe jego skuteczne gaszenie. Dym widoczny jest z kosmosu, uchwycony został przez kamery satelitów z unijnego programu Copernicus.

Minister obrony Margarita Robles zapowiedziała włączenie do akcji gaśniczej żołnierzy z wojskowej jednostki ratunkowej. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który obecnie znajduje się w Chinach, złożył kondolencje w mediach społecznościowych rodzinom dotkniętym pożarami i zapowiedział pociągnięcie do odpowiedzialności winnych. Podpalaczom grożą kary do 20 lat więzienia.

W ciągu 2023 r. ponad 28 tys. ha lasów zostało spalonych w Hiszpanii. To aż 38 proc. strat w całej Unii Europejskiej – wynika z danych europejskiego systemu EFIS.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl