fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz o zawetowaniu przez prezydenta RP nowelizacji tzw. ustawy medialnej: Nowelizacja była szansą na wyeliminowanie luki prawnej. Weto prezydenta ją odrzuciło

Decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrałam z żalem, dlatego że ustawa była szansą na krok w stronę uporządkowania kwestii własnościowych z udziałem kapitału zagranicznego na naszym rynku mediów koncesjonowanych. (…) Dziś mamy nieszczelne przepisy i w każdej chwili może się okazać, że koncesjonowana tv bądź stacja radiowa mogą w ten sam sposób jak stacja TVN sprzedać się dowolnemu podmiotowi z całego świata. (…) Nowelizacja była szansą na wyeliminowanie luki prawnej. Weto prezydenta ją odrzuciło. Myślę, iż warto pochylić się nad argumentami prezydenta, by je zrozumieć, ale w mojej ocenie szkoda, że ustawa została zawetowana – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Nowela tzw. ustawy medialnej miała uszczelnić przepisy dotyczące struktury właścicielskiej mediów w Polsce. W myśl przepisów podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby mieć maksymalnie 49 proc. udziałów. [czytaj więcej]

Do sprawy odniosła się dr Jolanta Hajdasz.

– Decyzję prezydenta odebrałam z żalem, dlatego że ustawa była szansą na krok w stronę uporządkowania kwestii własnościowych z udziałem kapitału zagranicznego na naszym rynku mediów koncesjonowanych. (…) Dziś mamy nieszczelne przepisy i w każdej chwili może się okazać, że koncesjonowana tv bądź stacja radiowa mogą w ten sam sposób jak stacja TVN sprzedać się dowolnemu podmiotowi z całego świata. Może się wówczas okazać, że tak naprawdę dobro rzadkie, jakim jest koncesja, trafia w ręce podmiotu, który ma interesy wręcz sprzeczne albo zagrażające naszemu bezpieczeństwu – podkreśliła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

– Nowelizacja była szansą na wyeliminowanie luki prawnej. Weto prezydenta ją odrzuciło. Myślę, iż warto pochylić się nad argumentami prezydenta, by je zrozumieć, ale w mojej ocenie szkoda, że ustawa została zawetowana. Dobrym rozwiązaniem byłoby przykładowo zawarcie specjalnej umowy między Polską a USA dot. tej konkretnej stacji. Skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego także dałoby jeszcze trochę czasu na wypracowanie jakiegoś innego konsensusu, który byłby bardziej zadowalający dla obu stron. Natomiast w tej chwili mamy trochę inną sytuację. Pytanie, czy będzie odwaga, czy parlamentarzyści będą mieli determinację, by wrócić od tego tematu – dodała.

Gość TV Trwam zwróciła uwagę, że media nie są takim samym biznesem jak wszystkie inne.

– Media mają przeogromny wpływ na wszystkie pozostałe dziedziny życia publicznego, w jakim funkcjonują. Prymat gospodarki, biznesu nad pozostałymi funkcjami, jakie pełnią media, nie zawsze wychodzi nam jako społeczeństwu na dobre. Przy tej konkretnej nowelizacji mieliśmy szansę na to, by wyeliminować luki prawne istniejące w polskim prawie – zaakcentowała dr Jolanta Hajdasz.

Pozostaje pytanie, czy w Polsce w ogóle możliwa jest spokojna i merytoryczna próba uporządkowania systemu medialnego?

– Historia ostatnich 30 lat pokazuje, że jakiekolwiek ruchy związane ze zmianą czegokolwiek w naszym rynku medialnym powodują wielki szum i wyciąganie hasła „Zamach na wolność słowa” na transparenty. Zapewne będzie się tak działo także w przyszłości. (…) Warto, by w którymś momencie doszło do porozumienia prezydenta, parlamentu, by wyprowadzić jakiś rodzajów przepisów i przeprowadzić od początku do końca. To jest w interesie nas wszystkich – podkreśliła gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl