fot. PAP/Leszek Szymański

Stany Zjednoczone zachwycone zawetowaniem tzw. ustawy medialnej przez prezydenta A. Dudę

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA przekazał doradcom prezydenta Andrzeja Dudy wyrazy uznania w związku z zawetowaniem ustawy medialnej.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zawetował nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji. Nowela miała uszczelnić i uściślić obowiązujące od 2004 r. przepisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym (spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego) nieprzekraczającym 49 proc.

Z prezydenckiego weta cieszą się Stany Zjednoczone, do których należy koncern Discovery – właściciel TVN. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, ocenił w rozmowie z Pawłem Sałkiem i Jakubem Kumochem, doradcami prezydenta Andrzeja Dudy, że prezydenckie weto to bardzo dobra wiadomość.

Jan Maria Jackowski, senator PiS, wskazał, że próba uporządkowania rynku medialnego od początku była przeprowadzona błędnie.

– Stany Zjednoczone są znane z tego, że potrafią bardzo intensywnie pilnować swoich interesów gospodarczych. Od początku, jak ustawa była procedowana, zwracałem uwagę na ten element, pokazując, że należało podejść do sprawy w zupełnie inny sposób. Najpierw należało przedstawić ekspertyzę, na czym polega nieszczelność art. 35, następnie zaproponować zmiany, prowadzić dialog z nadawcami działającymi w Polsce, zastanowić się, co jest priorytetem dla podmiotów działających w Polsce – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Zgodnie z Konstytucją RP Sejm może odrzucić weto prezydenta większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl