B. Szydło o kampanii A. Dudy: Wygraliśmy wybory, bo Polacy nam zaufali

Opozycja powinna zrozumieć, że w 2015 r. PiS dwukrotnie wygrało wybory, bo zaufali nam Polacy – powiedziała w piątek PAP wicepremier Beata Szydło, odnosząc się do zarzutów o korzystanie z tzw. botów, czyli fałszywych kont internetowych do prowadzenia kampanii Andrzeja Dudy.

„Gazeta Wyborcza” i Radio Zet ujawniły dokument, z którego wynika, że w 2015 r. sztab wyborczy Andrzeja Dudy miał podpisać umowę ze spółką tworzącą fałszywe konta w internecie. Umowa obejmowała okres od marca do kwietnia 2015 r.

„Na pierwszy rzut oka to zwykła umowa między firmą zajmującą się budowaniem wsparcia w internecie a sztabem wyborczym kandydata PiS. Ale w umowie znalazł się nietypowy załącznik oznaczony jako >>Zlecenie nr 2<<. Przewiduje, że w okresie kampanii wyborczej wykonawca (warszawska firma o nazwie ELCHUPACABRA) stworzy miesięcznie 1 tys. >>wątków tematycznych<<, za każdy z nich otrzyma 20 zł, oraz zapewni im aktywność na poziomie 5 tys. >>wpisów automatycznych<< w miesiącu. Cena za jeden wpis to 2 zł” – czytamy w piątkowym wydaniu „Wyborczej”.

Gazeta tłumaczy, że pod pojęciem „wpisy automatyczne” kryją się „boty”, czyli fałszywe konta fikcyjnych użytkowników, które masowo generują aktywność na Twitterze czy Facebooku.

„Po trzech latach opozycja powinna wreszcie zrozumieć, że w 2015 r. dwukrotnie wygraliśmy wybory, bo zaufali nam Polacy. Chcieli zmian, chcieli lepiej zarządzanego państwa, dlatego wybrali Andrzeja Dudę i PiS. Wiem, że ta prosta odpowiedź boli naszych politycznych konkurentów, ale kiedyś w końcu muszą zrozumieć przyczyny spektakularnej, podwójnej porażki w 2015 r.” – powiedziała Beata Szydło, która była szefową sztabu wyborczego obecnego prezydenta.

Wicepremier przywołała też wypowiedź Pawła Szefernakera, ówczesnego szefa partyjnej młodzieżówki odpowiedzialnego za kampanię Andrzeja Dudy w Internecie.

W rozmowie z Radiem Zet Szefernaker powiedział, że „w sztabie wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy nie było przyzwolenia na działanie nieetyczne”.

„Także w podpisywanych umowach znajdowała się klauzula zobowiązująca zleceniobiorcę do przestrzegania przepisów prawa” – powiedział Paweł Szefernaker.

W piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział PAP, że w czasie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy nie podejmowano żadnych nieetycznych działań Według niego, gdyby doszło do nieprawidłowości PKW zwróciłaby na to uwagę badając sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Andrzeja Dudy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl