[TYLKO U NAS] J. Bombczyński o sprawie odbudowy Pałacu Saskiego: Nastąpił przełom

To jest przełom. Jeszcze nigdy w historii zmagań dotyczących odbudowy Pałacu Saskiego nie było tak, żeby swoje poparcie wyrażali zarówno prezydent RP, jak i prezes Rady Ministrów oraz marszałek Senatu. Jest nadzieja, że tym razem odbudowa Pałacu Saskiego dobiegnie końca – powiedział w rozmowie z red. Mateuszem Antczakiem członek Stowarzyszenia Saski 2018 Jerzy Bombczyński.

Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP podczas środowego posiedzenia poparł inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Symboliczne rozpoczęcie przedsięwzięcia jest planowane na 11 listopada.

Na płaszczyźnie deklaracji ostatnie wydarzenia można na pewno określić mianem przełomu – zaznaczył Jerzy Bombczyński.

– Jeszcze nigdy w historii zmagań dotyczących odbudowy Pałacu Saskiego nie było tak, żeby swoje poparcie wyrażali zarówno prezydent RP, jak i prezes Rady Ministrów oraz marszałek Senatu. Na razie wciąż jest to na fazie deklaracji i wyrazów poparcia, ale zapowiedzi, iż symboliczna odbudowa Pałacu Saskiego rozpocznie się 11 listopada 2018 r. daje duże poczucie, że tym razem ta inicjatywa dobiegnie końca – wskazał członek Stowarzyszenia Saski 2018.

Warto zauważyć, że Pałac Saski miał być odbudowany w 2006 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, który zaplanował odtworzenie tej historycznej przestrzeni pl. Piłsudskiego – dodał.

– Podpisano umowę z generalnym wykonawcą na odbudowę Pałacu Saskiego. Po zmianie władz samorządowych w 2008 r. odstąpiono od realizacji tej inwestycji. Rozwiązano umowę, a odkopane piwnice Pałacu Saskiego zostały zasypane i posiano na nich trawę. Ówczesne władze deklarowały, że powrócą do tej inicjatywy, ale po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w 2012, których organizatorem byliśmy. Tak się nie stało. Wówczas powołaliśmy Stowarzyszenie Saski 2018, którego podstawowym celem zawsze było przypominanie o tym, jak wiele w temacie odbudowy Pałacu Saskiego się już zadziało i o tym, że ta odbudowa ma być nie tyle rozpoczęta, co po prostu wznowiona – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Pierwsze lata nowych władz samorządowych w Warszawie wskazywały, że być może odbudowa Pałacu Saskiego znajdzie się w planach miasta. Tak się jednak nie stało – powiedział Jerzy Bombczyński.

– Od 2014 r. był ze strony miasta jasny sygnał, że nie zamierzają realizować tej inwestycji. W odpowiedziach, które były udzielane Stowarzyszeniu Saski 2018 wprost wskazywano, że planu odbudowy Pałacu Saskiego nie przewiduje się nawet w wieloletniej prognozie finansowej do roku 2042 – podkreślił członek Stowarzyszenia Saski 2018.

Rozmówca Radia Maryja wskazał, że odbudowany Pałac Saski powinien pełnić najważniejsze funkcje reprezentacyjne państwa polskiego i m.st. Warszawy.

Polecamy również reportaż TV Trwam dot. odbudowy Pałacu Saskiego, jego historii i znaczenia w II RP.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl