Brytyjski minister ds. Brexitu spotkał się w Warszawie z M. Morawieckim, K. Szymańskim, J. Kaczyńskim

Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis złożył dziś wizytę w Warszawie. Polityk spotkał się z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, wiceszefem dyplomacji Konradem Szymańskim i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Do rozmów doszło na nieco ponad tydzień przed unijnym szczytem, na którym liderzy „27” przyjmą wytyczne do negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale – jak podkreśliły w rozmowie z PAP służby prasowe brytyjskiego ministerstwa ds. wyjścia z UE – spotkanie dotyczyło bilateralnych relacji pomiędzy oboma krajami.

Podzielamy przekonanie, że w miejsce członkostwa w UE Wielka Brytania powinna być bliskim partnerem Unii” – powiedział K. Szymański po spotkaniu z Davisem. Jak dodał, wiedzie do tego jednak trudna droga – negocjacje dotyczące praw i rozliczenia finansowego.

Chcielibyśmy mieć rozwiązanie jak najszybciej. Kontrola stosowania porozumienia będzie kolejnym tematem negocjacji, biorąc pod uwagę brytyjski sprzeciw wobec potencjalnej roli Trybunału Sprawiedliwości UE” – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych, który odpowiada za przygotowanie polskiego mandatu negocjacyjnego.

Dzień wcześniej, w czwartek, Warszawę odwiedził unijny negocjator z ramienia Komisji Europejskiej Michel Barnier. Barnier, który będzie kierować negocjacjami, spotkał się m.in. z premier Beatą Szydło.

Procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczęła szefowa brytyjskiego rządu Theresa May wysyłając 29 marca szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty.

Na szczycie 29 kwietnia 27 unijnych liderów przyjmie wytyczne do negocjacji, które mają być dla Barniera politycznymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak prowadzić rozmowy z Londynem.

Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 r.

 

PAP/RIRM

drukuj