Premier spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA

Relacje dwustronne między Polską a Stanami Zjednoczonymi, wzmocnienie bezpieczeństwa Europy i aktualna sytuacja w naszym regionie – były tematami dzisiejszego spotkania premier Beaty Szydło i przewodniczącego Izby Reprezentantów USA Paula Ryana.

Amerykański polityk odwiedził dziś Warszawę, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą [czytaj więcej] oraz z premier Szydło.

Spotkanie było okazją do dyskusji na temat relacji dwustronnych między Polską a USA, wzmocnienia bezpieczeństwa Europy i aktualnej sytuacji w naszym regionie. Dzisiejsza wizyta jest potwierdzeniem ścisłych relacji z USA, przejawem których są wspólne działania i projekty, w szczególności w wymiarze bezpieczeństwa” – poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zaznaczono, że w planie europejskiej wizyty Paula Ryana, oprócz Polski, znalazły się również Norwegia, Wielka Brytania oraz Estonia.

Polska z zadowoleniem przyjmuje sygnały z Waszyngtonu potwierdzające, że nowa administracja dostrzega wagę współpracy transatlantyckiej i to, że pozostanie ona jednym z kluczowych filarów polityki zagranicznej administracji prezydenta Donalda Trumpa” – głosi komunikat KPRM.

Wcześniej, na dzisiejszej konferencji prasowej, szefowa rządu była pytana o to, jakie tematy będą poruszane podczas jej spotkania z Ryanem.

Tych tematów będzie zapewne dużo, zarówno dotyczących gospodarki, jak i kwestii związanych z bezpieczeństwem” – odpowiedziała premier.

Będę rozmawiać o naszej współpracy, o przyszłych relacjach i o tym, co jest również bardzo ważne z punktu widzenia Polski, czyli o bezpieczeństwie” – dodała.

Beata Szydło przypomniała jednocześnie, że obecnie w naszym kraju stacjonują amerykańscy żołnierze w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Dzisiaj dla porządku światowego na pewno sprawy bezpieczeństwa są najistotniejsze. Polska jest i chce być bardzo aktywnym państwem, jeśli chodzi o funkcjonowanie w NATO. (…) Chcemy, aby relacje pomiędzy USA a Polską były jak najbliższe, jak najbardziej intensywne – podkreśliła premier.

 

PAP/RIRM

drukuj