Premier: Polska i Hiszpania mają zbliżone spojrzenie na kwestię UE

Polska i Hiszpania mają zbliżone spojrzenie na kwestie dotyczące budowy silnej, skutecznej oraz bliskiej obywatelom Unii Europejskiej – mówiła premier Beata Szydło podczas dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

W piątek w Warszawie miały miejsce polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe, w ramach których odbyła się m.in. sesja plenarna z udziałem ministrów obu rządów.

„Polska i Hiszpania mają zbliżone spojrzenie na kwestie dotyczące budowy silnej, skutecznej oraz bliskiej obywatelom Unii Europejskiej; podobne spojrzenie na Brexit, czy jednolity rynek, politykę spójności, czy też politykę bezpieczeństwa” – powiedziała Beata Szydło.

Premier wyraziła też satysfakcję ze wzrostu wymiany gospodarczej pomiędzy Polską i Hiszpanią.

„Łączą nas również wielomiliardowe inwestycje i tę współpracę zamierzamy nadal rozwijać i pogłębiać” – podkreśliła szefowa polskiego rządu.

„Będziemy również wzmacniali naszą współpracę w dziedzinie polityki obronnej, infrastruktury, rolnictwa, środowiska oraz sportu i edukacji” – zadeklarowała premier Szydło.

Rozmowy poruszały tematy: terroryzmu, Brexitu, dyrektywy UE dot. pracowników delegowanych oraz wieloletnich ram finansowych UE. Premierowie spotkali się w czwartek na uroczystej kolacji; w piątek uczestniczyli w konsultacjach międzyrządowych.

O szczegółach rozmów toczonych podczas kolacji w Łazienkach Królewskich Mariano Rajoy mówił na piątkowej konferencji prasowej po zakończeniu konsultacji.

„Wczoraj po południu mówiliśmy przede wszystkim o czterech kwestiach bardzo ważnych. Są to kwestie na temat, których będziemy musieli podejmować ważne decyzje w najbliższym czasie. Mówiliśmy o terroryzmie, o Brexicie, o dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych oraz o wieloletnich ramach finansowych” – poinformował szef hiszpańskiego rządu.

Podkreślił, że terroryzm to jedna z najbardziej niepokojących kwestii dla obywateli w Europie. Przypomniał, że w ostatnim czasie na naszym kontynencie zdarzyło się kilka zamachów terrorystycznych.

„Musimy więc przeciwdziałać terroryzmowi; nasze służby bezpieczeństwa, służby wywiadowcze muszą współpracować, zwalczać nielegalne finansowanie terroryzmu, zwalczać propagowanie terroryzmu poprzez internet. Są to priorytety dla obu naszych rządów” – zaznaczył premier Rajoy.

Odnosząc się do Brexitu, szef hiszpańskiego rządu ocenił, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat. Jak mówił, trzeba wypracować przyszłe relacje między Wielką Brytanią, zarówno te z UE, jak i poszczególne stosunki dwustronne z państwami członkowskimi Unii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl