fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezydent: Służba Więzienna zawsze gotowa do obrony ojczyzny

Funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej zawsze byli gotowi stawać w obronie ojczyzny i służyć jej także z narażeniem życia – mówił dziś prezydent Andrzej Duda. Służba Więzienna to służba profesjonalna, apolityczna – zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezydent i minister sprawiedliwości uczestniczyli w Warszawie w uroczystych Centralnych Obchodach Święta Służby Więziennej.

Piątkowa uroczystość zainaugurowała obchody 100-lecia Służby Więziennej. Prezydent nawiązał do tego w swoim wystąpieniu do zgromadzonych.

Prezydent podkreślił, że „to bardzo piękne, że inauguracja obchodów 100-lecia polskiej Służby Więziennej odbywa się właśnie tutaj – na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie”.

„To piękne, bo niezwykle symboliczne, bo przecież nie kto inny, a właśnie Naczelnik Państwa Polskiego, naczelnik odrodzonej niepodległej Rzeczypospolitej marszałek Józef Piłsudski w 1919 r. w lutym wydał dekrety dotyczące Służby Więziennej, a przede wszystkim dekret w sprawie organizacji okręgowych dyrekcji więziennych. To ten moment właśnie uważamy za narodziny polskiej Służby Więziennej” – zauważył Andrzej Duda.

Prezydent podziękował funkcjonariuszom za wierną służbę. Wspominał tych, którzy na przestrzeni ostatnich 100 lat oddali życie w służbie, w obronie ojczyzny lub zostali poszkodowani przy wykonywaniu służby. Podkreślił, że funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej „zawsze byli gotowi stawać w obronie ojczyzny i służyć jej także z narażeniem życia”.

Głos zabrał także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„To wielki zaszczyt i honor dla mnie, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości. Uroczystości, która nawiązuje do wielkiej 100-letniej już tradycji polskiej służby na rzecz bezpieczeństwa” – powiedział.

Podkreślił, że uroczystość ma na celu „oddanie szacunku tym, którzy na co dzień wykonują ciężką pracę związaną z bezpieczeństwem Polski i bezpieczeństwem Polaków”.

„Możemy powiedzieć, że jest to służba apolityczna, profesjonalna; służba, która realizuje cele zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa polskiemu państwu i polskim obywatelom” – zaznaczył minister Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj