fot. PAP/Wojtek Jargiło

Lublin: dobiegł końca Samorządowy Kongres Trójmorza z udziałem prezydenta A. Dudy

W Lublinie zakończył się Samorządowy Kongres Trójmorza. Inicjatywa zrzesza 13 państw Europy Środkowo-Wschodniej i skupia się na budowie nowoczesnej infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej. Prezydent Andrzej Duda podkreślił jej znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 roku. W kolejnych latach odbyły się kolejne edycje połączone z Forum Gospodarczym. W tym roku prelegenci wraz z przedstawicielami władz spotkali się w Lublinie.

Inicjatywa Trójmorza ma na celu przede wszystkim pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej i nie tylko – mówił prezydent Andrzej Duda.

 – Forum współpracy Trójmorza stanowi obszar współpracy dla państw UE, ale również traktujemy je jako sposób na przyciąganie tych państw, które w przyszłości będą należały do UE, które do UE aspirują – podkreślił Andrzej Duda.

Inicjatywa zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry i Polskę, ale dotyczy także partnerów strategicznych, takich jak Stany Zjednoczone i Japonia. Inicjatywa Trójmorza to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata.

– Chcemy żeby realizowane w ramach Trójmorza projekty infrastrukturalne jeszcze bardziej przyczyniały się do rozwoju całego naszego regionu – wskazał Prezydent RP.

Jednak ten rozwój dotyczy nie tylko gospodarki. Rosyjska agresja na Ukrainę uwidoczniła potrzebę elastycznego wykorzystania infrastruktury do transportu wojskowego w sytuacjach kryzysowych. Polska, jako największa gospodarka regionu, odgrywa kluczową rolę w inicjatywie. Projekty takie jak np. Centralny Port Komunikacyjny mają na celu nie tylko poprawę komunikacji w regionie, ale także zapewnienie strategicznego wsparcia.

– Zakładaliśmy, że przede wszystkim ma ona służyć nam do tego, abyśmy mogli nią przewozić towary po to, żebyśmy mogli nią podróżować, odwiedzać się, jeździć na wakacje, zwiedzać, robić biznes. Myślimy także o tym, jak rozwijać tę rozwijaną w ramach Trójmorza infrastrukturę również do celów militarnych – zaznaczył Andrzej Duda.

Forum to także okazja do rozmów o energetyce, obronności czy coraz bardziej rozwijającej się sztucznej inteligencji.

– Jako Polacy, jako polskie firmy musimy odnaleźć się w wyścigu globalnym i starać się wygrać ten wyścig, być partnerem dla globalnych graczy, żeby polski przemysł mógł stworzyć nowe miejsca pracy, nowe usługi i produkty oparte na nowoczesnych technologiach – wskazał prezes Cyfrowej Polski, Michał Kanownik.

Podczas tegorocznego Kongresu zaprezentowała się także sieć uniwersytetów Trójmorza.

– Chcemy rozwijać tę sieć, współpracować również jako samorząd województwa lubelskiego w tworzeniu pola badawczego – mówił prof. Marcin Szewczak z zarządu województwa lubelskiego.

Wydarzeniu towarzyszyło również Forum Gospodarcze, podczas którego zaplanowano liczne spotkania, stoiska wystawiennicze, warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorców. Organizatorem kongresu jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl