fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie do Rumunii

W poniedziałek prezydent RP uda się do Rumunii. Spotka się tam, m.in. ze swoim odpowiednikiem- prezydentem Klausem Iohannisem. W Bukareszcie polski prezydent weźmie też udział w spotkaniu prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Obecnie w NATO trwają rozmowy na temat zwiększenia obecności Sojuszu, m.in. w Polsce. Prezydencki minister, Krzysztof Szczerski, poinformował, że rozmowy toczą się w kierunku pójścia o krok dalej poza decyzję z Newport. Dodał też, że dążeniem Polski jest, aby lipcowy szczyt NATO w Warszawie pokazał jedność Sojuszu i był decyzyjny.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, mówi, że wizyta w Rumunii może umożliwić stworzenie wspólnego stanowiska ws. bezpieczeństwa europejskiego.

Myślę, że będzie to okazja do podkreślenia woli tworzenia konstrukcji „Newport Plus”, czyli wyjścia poza ustalenia, które zapadły rok temu na szczycie w Walii i wzmocnienia obecności wojskowej sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodnich obrzeżach. Myślę, że kolejnym ustaleniem będzie forma wzmocnienia – zaznacza dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie ws. lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

RIRM

drukuj