PAP/Leszek Szymański

Wizyta prezydenta A. Dudy w Estonii

Koordynacja działań na rzecz Ukrainy oraz rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję – to główne tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii.

Prezydent Andrzej Duda w środę na Słowacji zapowiedział, że wraz z liderami państw Europy Środkowej będzie mobilizował przywódców krajów Europy Zachodniej do przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. To było głównym tematem wizyty prezydenta Andrzej Dudy podczas wizyty w stolicy Estonii, Tallinie, gdzie w pierwszej kolejności spotkał się z premier Mają Kallas, a następnie prezydentem kraju, Alarem Karisem [czytaj więcej].

– Mamy nadzieję, że w ramach UE zapadnie taka decyzja, dzięki czemu wkrótce Ukraińcy będą mogli cieszyć się poczuciem otwartości ze strony Zachodu – że są mile widziani i oczekiwani jako kandydat do UE, jako ci, którzy świadomie wybrali cywilizację zachodnią – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Pomoc Ukrainie musi być naszą codzienną troską. Ukraina powinna otrzymać status kraju kandydującego do UE – przekonywał prezydent Alar Karis.

Prezydenci Polski i Estonii omówili również współpracę między krajami w zakresie wymiany handlowej, bezpieczeństwa energetycznego oraz pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy.

Mija miesiąc, od kiedy Andrzej Duda i Alar Karis udali się wraz prezydentami Łotwy i Litwy do Kijowa. Głowy państw mówiły w piątek jednym głosem – nie można wrócić do interesów z Rosją, jak to było 8 lat temu po aneksji Krymu.

– To, co się wydarzyło w 2014 roku, czyli kontynuowanie współpracy z Rosją, nie będzie miało miejsca po wydarzeniach z 24 lutego i po zakończeniu wojny – zapewnił prezydent Alar Karis.

– Nawet jeżeli wojna się zakończy, to będzie oznaczało, że muszą zostać wyciągnięte konsekwencje. Po pierwsze, Rosja musi zapłacić odszkodowania na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń. Po drugie, muszą być wyciągnięte konsekwencje prawno-karne wobec tych, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Tematem polsko-estońskich konsultacji była też możliwa akcesja do NATO Finlandii i Szwecji. To strategiczny krok dla bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu – mówili prezydenci.

– Dla naszej części Europy będzie to istotne wzmocnienie militarne – wskazał prezydent Andrzej Duda.

– Finowie są krajem bardzo rozwiniętym militarnie. Ich obecność w NATO zmieni sytuację w regionie, ponieważ Morze Bałtyckie stanie się wewnętrznym morzem Paktu Północnoatlantyckiego – zauważył prezydent Alar Karis.

Polska głowa państwa wizytę w Tallinie zakończył wystąpieniem na Konferencji im. Lennarta Meri, która była poświęcona kwestiom bezpieczeństwa. Andrzej Duda podkreślał rolę, jaką obecnie odgrywa Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w której Polska sprawuje w tym roku przewodnictwo.

– Jest to jedyna platforma instytucjonalna do dyskusji na temat bezpieczeństwa europejskiego z udziałem Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego, dlatego polska prezydencja nadal będzie czyniła wszystko, co jest możliwe, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy organizacji, pomimo wysiłków rosyjskich, aby to zmienić – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Wizyta w Estonii to element prowadzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę ofensywy dyplomatycznej, wynikającej z wojny na Ukrainie, sytuacji geopolitycznej w naszym regionie oraz kryzysu uchodźczego. W ostatnich tygodniach polski przywódca odwiedził Czechy, Litwę i Słowację. Jeszcze w maju uda się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne oraz do Rumunii na spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl