fot. PAP/Paweł Supernak

Opozycja chce, aby amerykańska bateria Patriot pozostała w okolicach lotniska Rzeszów-Jasionka

Rząd powinien zabiegać w Waszyngtonie o pozostawienie w Polsce należącej do Amerykanów baterii Patriot. Tego się domaga opozycja. Amerykańska bateria chroni lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem, kluczowe miejsce dla dostaw pomocy dla Ukrainy.   

Decyzję o przesunięciu amerykańskiej baterii Patriot z Polski na Ukrainę podjął prezydent USA, Joe Biden. Należący do USA sprzęt chroni lotnisko Rzeszów-Jasionka oraz stacjonujących w pobliżu amerykańskich żołnierzy.

Porucznik rezerwy Tomasz Spych wskazał, że decyzja Waszyngtonu naraża Polskę na niebezpieczeństwo.

– Przekazanie baterii Patriot, która znajduje się właśnie w tym regionie i ma bronić tak ważną infrastrukturę krytyczną jak ten hub logistyczny, bardzo osłabia potencjał obronny naszego państwa – mówił por. rez. Tomasz Spych.

Pomoc wojskowa i humanitarna z całego świata trafia na Ukrainę właśnie przez lotnisko w Jasionce. Amerykańska bateria ma trafić pod Kijów w ciągu kilkunastu dni. MON jednak nie poinformował, kiedy jej brak zostanie uzupełniony i czy w ogóle będzie. Opozycja wezwała rząd, aby ten zabiegał o pozostawienie amerykańskiego sprzętu w Polsce.

– Aby skorzystali ze swoich podobno wielkich kontaktów międzynarodowych i jednak sprawili, żeby Amerykanie nie zabierali nam tych Patriotów– powiedział Marcin Ociepa, poseł PiS.

W podobnym tonie wypowiedział się ekspert ds, bezpieczeństwa, Sebastian Trojak.

– Amerykanie powinni system pozostawić w Polsce, a dodatkowe systemy przekazać Ukrainie. Wtedy byłoby to z korzyścią i dla nas, i dla Ukrainy – zaakcentował Sebastian Trojak.

Przekazywanie Patriotów Ukrainie było jednym z tematów spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli.

– Zajmiemy się pilną potrzebą większych dostaw broni, obrony powietrznej i amunicji. Z radością przyjmuję niedawne istotne oświadczenia kilku sojuszników i oczekuję, że większa liczba sojuszników ogłosi jeszcze większe wsparcie – wskazał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Trzy baterie już są na Ukrainie. Po jednym systemie wysłały USA, Holandia i Niemcy. Berlin ogłosił, że do końca czerwca wyśle kolejną baterię i na tym nie koniec.

– Jeśli Niemcy będą w stanie zaoferować trzy systemy Patriot, co stanowi jedną czwartą naszych możliwości, to z pewnością inni powinni być w stanie zapewnić jeden – poinformował Boris Pistorius, minister obrony Niemiec.

Oddanie kolejnej baterii na rzecz Kijowa rozważa też Holandia. Prezydent Wołodymyr Zełeński odwiedził w środę ukraińskich żołnierzy, którzy w Niemczech szkolą się obsługi systemu Patriot.

– Dziękujemy za Waszą służbę, dziękujemy naszym partnerom za przeszkolenie Was. Wierzymy w Was, czekamy na Was – podsumował ukraiński przywódca.

Ukraina wykorzystuje systemy Patriot do ochrony największych miast oraz infrastruktury krytycznej. Kijów – według słów prezydenta Ukrainy – potrzebuje co najmniej siedmiu kolejnych baterii.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl