Hiszpania składa hołd zmarłemu Adolfo Suárezowi

Hiszpania składa hołd zmarłemu wczoraj Adolfo Suárezowi, pierwszemu premierowi w demokratycznej Hiszpanii. Wszystkie siły polityczne zgodnie podkreślają, że wszedł do historii już za życia.

Ks. abp Ricardo Blázquez, przewodniczący Episkopatu, napisał, że “kraj zawdzięcza mu wiele za jego szczególny wkład w pojednanie i odzyskanie podstawowych wolności”.

„Jako polityk zostawia nam wielkie świadectwo dla życia publicznego. W sposób dyskretny, a jednocześnie stanowczy, był człowiekiem o głębokich przekonaniach chrześcijańskich. Hiszpania zawdzięcza mu wiele za jego szczególny wkład w pojednanie, w odzyskanie podstawowych wolności i w demokrację, w szczególnie ważnym okresie historycznym, którego wszyscy jesteśmy beneficjentami. Nie możemy zapomnieć, że stał na czele rządu, kiedy w 1979 r. zostały podpisane Umowy pomiędzy Stolicą Apostolską a Państwem hiszpańskim, które stanowią podstawę prawną dla skutecznego rozwoju relacji pomiędzy Kościołem i państwem” – pisze w liście kondolencynym ks. abp Ricardo Blázquez.

– Adolfo Suárez był pierwszym demokratycznym premierem Hiszpanii w latach 1976-1981. Jest to trudny okres tzw. tranzycji czyli przejścia od reżimu gen. Franco (+ 1975) do systemu demokratycznego. Warto przypomnieć, że Kościół katolicki odegrał istotną rolę w tym procesie. W ostatnich latach środowiska lewicowo-liberalne starają się ją pomniejszyć lub w ogóle usunąć w niepamięć – z Madrytu mówił o. Marek Raczkiewicz, CSsR.

W Hiszpanii trwa 3-dniowa żałoba. W Madrycie w wielu oknach pojawiły się flagi narodowe z kirem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl