220. rocznica wybuchu insurekcji kościuszkowskiej

Złożeniem kwiatów na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w Katedrze Wawelskiej uczczono 220. rocznicę wybuchu insurekcji kościuszkowskiej.

Na Rynku Głównym w Krakowie zaprezentowano rekonstrukcję przysięgi Naczelnika z 24 marca 1794 roku. Powstanie Kościuszkowskie było zrywem narodowym przeciw Rosji a następnie przeciw Prusom. Powstanie spowodowane zostało II rozbiorem Polski i rządami targowicy. Pokazało, że potrafimy jednoczyć się, wspólnie stanąć w obronie własnych przekonań i walczyć o swoją Ojczyznę.

– Polacy powiedzieli nie. Wydaje mi się, że to chyba jest najważniejsza wymowa tego co nastąpiło. Oczywiście patrząc z perspektywy, możemy dzisiaj oceniać, że Powstanie Kościuszkowskie pod względem militarnym nie miało wielkich szans, że sukcesu odnieść nie mogło. Z drugiej strony było ono manifestacją polskich dążeń do tego, żeby żyć w kraju wolnym, niepodległym, aby to była prawdziwa wolność i niepodległość – zwrócił uwagę prof. Wojciech Polak, wykładowca UMK i WSKSiM.

Powstanie objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego. Zakończyło się 16 listopada 1794 r. Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami, ogłoszenie tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami i rozwiązanie wojsk powstańczych pod Radoszycami.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl