Rosja przywraca program „Gotowy do Pracy i Obrony”

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w poniedziałek, że postanowił przywrócić w kraju program „Gotowy do pracy i obrony” – obowiązujący w ZSRR program masowego rozwijania kultury fizyczne dla osób w wieku od 6 do 60 lat.

Na spotkaniu rady ds. sportu Putin poinformował, że podpisał dekret o rozpoczęciu tego projektu. Celem jest zwiększenie dostępności masowego sportu dla ludzi w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia – wyjaśnił Putin. „Jest nam potrzebna sieć niekomercyjnych klubów sportowych w miejscach zamieszkania, pracy czy służby”, a także urządzenia sportowe na świeżym powietrzu – podkreślił rosyjski prezydent.

Dodał przy tym, że „hołdem dla narodowej historii” jest utrzymanie dawnej nazwy – „Gotowy do pracy i obrony”.

Radziecki program „Gotowy do Pracy i Obrony ZSRR” działał nieprzerwanie od 1931 do 1991 roku. Obejmował kobiety i mężczyzn od 6 do 60 roku życia, podzielonych na kategorie wiekowe. Obok dyscyplin sportowych zawierał wymóg umiejętności obronnych, takich jak strzelanie ostrą amunicją i rzucanie granatem.

W latach radzieckich stopnie GTO musieli zdobywać wszyscy podczas masowych zawodów sportowych. Realizacji programu pilnowała specjalna organizacja – Dobrowolne Towarzystwo Wspierania Armii, Lotnictwa i Floty. Jej regionalne oddziały mobilizowały mieszkańców do udziału w okresowych zawodach sportowo-obronnych.

W miarę jak imperium sowieckie chyliło się ku upadkowi, przestrzeganie powszechnego uzyskiwania norm GTO słabło. Pod koniec istnienia ZSRR udział w zawodach nie był już obowiązkowy, ale jeśli ktoś się nie stawiał, mógł mieć problemy w miejscu pracy.

Putin zapowiedział w poniedziałek, że nowy program GTO będzie obejmował sprawdziany ze sprawności fizycznej w 11 grupach wiekowych, poczynając od sześciolatków

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl