ONZ: małe szanse na syryjskie rozmowy pokojowe

Międzynarodowy mediator z ramienia ONZ Lakhdar Brahimi powiedział w poniedziałek, że na razie są małe szanse na szybkie wznowienie rozmów pokojowych między syryjskim rządem a opozycją. Jego zdaniem obecna sytuacja nie sprzyja dialogowi.

Brahimi prowadził dwie tury rozmów pokojowych między przedstawicielami reżimu Baszara el-Asada a opozycją domagającą się obalenia władz w Damaszku. Swoją opinię na temat szans na wznowienie rozmów wygłosił w Kuwejcie przed szczytem Ligi Arabskiej.

„Jest nikła szansa, że w obecnej chwili wznowimy dialog w Genewie między syryjskim reżimem a opozycją” – cytuje wypowiedź Brahimiego libańska agencja informacyjna.

W połowie lutego mediator z ramienia ONZ przekonywał, że istnieje szansa na trzecią rundę rozmów, jednak mimo pewnych konkretnych ustaleń nie udało się uzgodnić terminu powrotu do stołu rozmów.

Pierwsza i druga runda negocjacji zakończyły się bez przełomu ani konkretnych porozumień. Wielu komentatorów podkreślało, że rozmowy w Genewie zakończyły się wręcz fiaskiem. Przedstawiciele reżimu Asada są gotowi przystąpić do dyskusji na temat utworzenia władz przejściowych Syrii, jeśli opozycja oficjalnie zadeklaruje zaangażowanie we wspólną walkę z terroryzmem.

W ciągu ponad trzech lat wojny domowej w Syrii zginęło ponad 140 tysięcy ludzi, a miliony musiały opuścić swoje domy.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl