Ks. dr Waldemar Cisło: Syryjczykom powinniśmy pomagać mądrze

Polska przyjęła w nocy grupę syryjskich chrześcijan. Ks. dr Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie w „Polskim Punkcie Widzenia” w TV Trwam podkreślał, że Kościół katolicki w Polsce materialnie i duchowo wspiera prześladowanych. 

 – Polacy pomagają ofiarnie. Do tej pory przekazaliśmy 6 mln złotych i te środki ciągle wpływają – powiedział ks. dr Waldemar Cisło.

Czterech z pięciu Syryjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Wielu z nich nie ma możliwości korzystania z opieki medycznej. Brakuje lekarzy i lekarstw z powodu zamkniętych granic. Ks. dr Waldemar Cisło zwrócił uwagę na to, aby docierać z tą pomocą do miejsca konfliktu.

– 12 mln to uchodźcy zewnętrzni i wewnętrzni. Ilu my im pomożemy? Ściągniemy całą Afrykę? Trzeba przede wszystkim pomagać tam na miejscu. Jeżeli mamy 12 mln ludzi, którzy potrzebują pomocy to jakie kryterium przyjmiemy, żeby przyjąć do Polski 2 tysiące? Tych młodszych, piękniejszych?(…) Jest to powierzchowne kupowanie sobie spokoju sumienia. Przyjmiemy tysiąc osób czy dwa i mamy sprawę załatwioną, możemy się w mediach pochwalić, a co z tymi milionami na miejscu?– pytał ks. dr Waldemar Cisło w programie „Polski Punkt Widzenia”.

Gość TV Trwam przypomniał także o apelu Benedykta XVI wygłoszonego w Libanie do wszystkich kościołów bliskowschodnich, że Bliski Wschód bez chrześcijan nie będzie tym samym Bliskim Wschodem.

– Obawiam się, że jeżeli będziemy tak sprowadzać uchodźców to rękami chrześcijan zrobimy to, czego Muzułmanom nie udało się przez wieki wykonać- wyczyścimy tereny z Ziemi Świętej z chrześcijan, a chyba nie o to nam chodzi – oznajmił ks. dr Waldemar Cisło.

Grupa Syryjczyków, która przyleciała do Polski to najprawdopodobniej uchodźcy ekonomiczni.  Przeciętnego Afrykanina nie stać na to, aby pozwolić sobie na zapłacenie kilku tys. dolarów, żeby wydostać się ze swojego kraju, więc powstaje pytanie: kim są przyjęci przez Polskę ludzie?

– Pomyślmy i zapytajmy, kto te osoby wybrał? Z którym z biskupów przeprowadzono rozmowę? Jest dziewięciu biskupów katolickich w Damaszku. Czasami może być tak, że organizacje kościoła protestanckiego będą chciały przysłać nam swoich wiernych. Krążą informacje, że ściąga się hierarchię pewnego kościoła protestanckiego, która nawet w tym aliansie kościołów protestanckich nie jest. Jeśli protestanci chcą sobie pomagać, to przecież mogą. Nie będziemy im tego zabraniać. Każdy gest dobrej woli jest wskazany tylko później nie używajmy do tego Kościoła katolickiego. Za tych ludzi trzeba wziąć odpowiedzialność – zaznaczył ks. dr Waldemar Cisło.

O sprowadzenie do Polski prześladowanych chrześcijańskich rodzin z Syrii zabiega Fundacja Estera. O pomoc w przyjęciu 300 rodzin i 150 osieroconych dzieci zwrócili się do Fundacji duchowni kościołów w Damaszku. Fundacja deklarowała, że razem z innymi organizacjami jest w stanie zagwarantować utrzymanie i opiekę w Polsce dla 1500 osób.

W toczącą się od 2011 r. wojnę w Syrii zginęło już ponad 220 tys. osób.

Rozmowa z ks. dr Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie w „Polskim Punkcie Widzenia” w TV Trwam. [oglądaj]

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl