fot. flickr.com

Węgry: 3,5 km linii wysokiego napięcia trafi pod ziemię, by chronić dropie

Trzy i pół km napowietrznych linii wysokiego napięcia zostanie przeniesionych pod ziemię na wschodzie Węgier, by chronić gniazdujące w tych okolicach dropie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Andras Racz podkreślił, że napowietrzne przewody stanowią jedno z największych zagrożeń dla populacji ptaków – oblicza się, że na skutek rażenia prądem lub zderzenia z linią wysokiego napięcia ginie kilkaset tysięcy ptaków.

Odcinek, o którym mowa, będzie biegł od miejscowości Devavanya do Turkeve. Zostanie przeniesiony w ramach programu spółki energetycznej E.On dotyczącego ochrony dropi.

https://www.facebook.com/HortobagyiNemzetiParkIgazgatosag/posts/3488376934559531

Devavanya jest uważane za jedno z najważniejszych siedlisk dropi. Tam znajduje się rezerwat tych ptaków o powierzchni 400 ha, a także stacja ich leczenia.

Andras Racz zaznaczył, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody nowe odcinki linii wysokiego napięcia mogą być budowane wyłącznie w sposób przyjazny dla ptaków.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich 10 lat na terenie Parku Narodowego Hortobagyi udało się przełożyć ok. 100 km linii wysokiego napięcia pod ziemię.

Na Węgrzech żyje jedna z największych populacji dropi w Europie – według obliczeń z 2010 r. było ich około 1500. Właśnie ten kraj jako pierwszy uznał ten gatunek za chroniony w 1969 r.

Dropie są dużymi ptakami. Samce mierzą około metra długości i ważą do 16 kg. Gniazdują na ziemi.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl