fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Muzeum Lubelskie zostanie połączone z Muzeum Narodowym w Lublinie

Umowę w sprawie połączenia Muzeum Lubelskiego z Muzeum Narodowym w Lublinie podpisali we wtorek Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, oraz Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego.

Umowa zacznie obowiązywać od 1 października. Kolejnym etapem wspólnego działania stron jest doprowadzenie do tego, aby od przyszłego roku Muzeum Narodowe w Lublinie stało się państwową instytucją kultury. Wówczas jedynym jej organizatorem będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, podczas uroczystości ocenił, że Polska wschodnia zasługuje na taką instytucję.

– Od 1 stycznia przyszłego roku Muzeum Narodowe w Lublinie będzie prowadzone w całości przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób marszałek województwa będzie mógł uwolnić środki na inne projekty kulturalne. Realizujemy w ten sposób naszą podstawową zasadę rozwojową – zasadę zrównoważonego rozwoju. Muzeum Narodowe w Lublinie będzie nominalnie drugim, ale w zasadzie pierwszym muzeum narodowym na ścianie wschodniej. We wschodnich regionach mamy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, ale Muzeum Narodowe w Lublinie będzie jeszcze większe, jeszcze bardziej prestiżowe – podkreślał Piotr Gliński.

Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, zwrócił uwagę, że to wielki dzień dla Lublina i dla województwa.

Dyrektorem Muzeum Narodowego w Lublinie będzie dr Katarzyna Mieczkowska, która dotychczas pełniła obowiązki dyrektora Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

RIRM

drukuj