Lublin: Rozpoczął się dwudniowy Kongres Środowisk Kresowych RP „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość”

W Lublinie rozpoczął się dwudniowy Kongres Środowisk Kresowych RP „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość”. Towarzyszy mu konferencja naukowa „Wołyń’43: Walka o Pamięć – Walka o Polskę”. Oba wydarzenia są poświęcone 75. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

Uczestniczą w nich osoby, które przeżyły rzeź dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Polski, a także przedstawiciele Ormian i Łemków.

Podczas konferencji głos zabiorą przedstawiciele Kościoła i świata nauki. Jeden z wykładów skupi się na „roli pamięci historycznej o zagładzie Polaków na Wschodzie w życiu społeczeństwa polskiego” [czytaj więcej].

Prelekcję pt. „Świadectwa sprawiedliwych drogą do prawdy i pojednania” przygotował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Ciekawe tematy i wybitni prelegenci – to charakteryzuje oba wydarzenia -wskazał prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich na KUL.

– Jest to kongres, na który przyjadą czołowe postacie związane z polityką pamięci o Kresach Wschodnich. Będzie ikona ruchu kresowego ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Będzie pan (Stanisław) Srokowski. Będą naukowcy, którzy zawsze zajmowali się sprawami kresowymi i nie bali się w czasach mniej przychylnych mówić o sprawach trudnych. Trzeba jednak też powiedzieć, że te czasy zbytnio się nie zmieniły. Uważam, że mamy tutaj najlepszych badaczy związanych z Kresami Wschodnimi – mówił prof. Włodzimierz Osadczy. 

Z kolei w sobotę o godz. 9:00 w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Lublinie sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach. Następnie przejdzie Marsz Pamięci na Plac Litewski.

Patronat nad wydarzeniem objął m.in. ks. abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj