fot. pixabay.com

Porozumienie ws. przyszłości górnictwa

Po wielomiesięcznych negocjacjach rząd i związkowcy doszli do porozumienia w sprawie transformacji górnictwa w Polsce. Choć udało się zachować gwarancje pracownicze, ustalić zasady transformacji regionu śląskiego, to umowa oznacza zamknięcie kopalń w Polsce.

Jest porozumienie związkowców i przedstawicieli rządu ws. przyszłości górnictwa. Negocjacje umowy społecznej w tej sprawie trwały kilka miesięcy.

– Jesteśmy gotowi na parafowanie umowy społecznej – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Dokument określa szczegóły transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz Górnego Śląska.

– To jest dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny dokument z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i polskiej gospodarki, a także z punktu widzenia przyszłości tych terenów, na których dominuje funkcja przemysłu wydobywczego – podkreślił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik Rządu do Spraw Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego.

Umowa będzie miała cztery załączniki, dotyczące zasad pomocy publicznej, inwestycji przewidzianych do realizacji, terenów pogórniczych oraz instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych i gmin górniczych.

– To jest z naszej strony – przynajmniej ze strony społecznej – taki śmiech przez łzy – zaznaczył Dominik Kolorz.

Choć udało się zachować gwarancje pracownicze, ustalić zasady transformacji regionu śląskiego, to umowa oznacza zamknięcie kopalń w Polsce.

– Likwidację jednej z najważniejszych branż gospodarczych w Polsce  (…). Żyjemy jeszcze nadzieją, że za 10 lat pewne zapisy tej umowy mogą się zmienić – zwrócił uwagę lider śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Wszystko zależy od postępu technologicznego w kwestii wykorzystywania węgla w niskoemisyjnej energetyce.

– Myślę, że jeżeli UE trochę zwolni z tego szaleństwa, a my zarazem pokażemy, że to nie jest tak, że węgiel powinien być stygmatyzowany, ale może dawać dużo miejsc pracy, być kreatywny gospodarczo, można wykorzystywać z niego stabilną i niskoemisyjną energię – stwierdził Dominik Kolorz.

Parafowanie dokumentu zaplanowano na najbliższą środę w Katowicach. Umowę musi jeszcze notyfikować Komisja Europejska.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl