fot. twitter.com/MSZ_R

Szef MSZ wręczył nominację ambasadorską Konstantemu Radziwiłłowi, który zostanie ambasadorem na Litwie

Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, wręczył we wtorek nominację ambasadorską Konstantemu Radziwiłłowi, który zostanie nowym ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Polski w Republice Litewskiej.

MSZ poinformowało o wręczeniu tej nominacji w mediach społecznościowych.

Pod koniec ubiegłego roku kandydaturę Radziwiłła na stanowiska ambasadora Polski na Litwie pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych.

Konstanty Radziwiłł jest doktorem nauk medycznych, lekarzem, od 2019 r. – wojewodą mazowieckim. Od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r. pełnił funkcję ministra zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Był senatorem w latach 2015-2019. Zna języki: angielski, rosyjski, włoski; uczy się języka litewskiego.

Podczas grudniowego posiedzenia komisji Radziwiłł podkreślał, że historia, dotychczasowe relacje polsko-litewskie, miejsce naszych krajów w organizacjach międzynarodowych, żywe stosunki w zakresie polityki, bezpieczeństwa, energetyki oraz obecność licznej społeczności polskiej na Litwie, a także wojna na Ukrainie w znacznej mierze określają program działania polskiej ambasady w Wilnie.

Do priorytetów swojej misji Radziwiłł zaliczył wówczas: wspieranie relacji dwustronnych w wymiarach politycznym, gospodarczym, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, a także wsparcie dla polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Zwrócił uwagę, że dalszych działań wymagają m.in. kwestie braku możliwości używania polskich znaków diakrytycznych do zapisu imion i nazwisk, czy zakazu używania dwujęzycznych tablic nazw topograficznych w rejonach licznie zamieszkałych przez Polaków.

Konstanty Radziwiłł wskazywał, że wciąż istnieją duże problemy z odzyskiwaniem przez Polaków własności, znacjonalizowanej za czasów sowieckich, a także przeciągają się litewskie prace nad ustawą o mniejszościach narodowych.

PAP

drukuj