fot. PAP/Łukasz Gągulski

Szwecja: Prawie jedna czwarta ludności ma przeciwciała

W Szwecji liczba potwierdzonych przypadków COVID19 przekroczyła w czwartek milion. Badania pokazują, że prawie jedna czwarta z ponad 10 mln mieszkańców kraju ma przeciwciała. Według prognozy szczepienia przyczynią się do znacznego ograniczenia epidemii latem.

W ciągu ostatniej doby liczba zakażeń wzrosła w Szwecji o 6526 do 1 002 121, odnotowano także siedem kolejnych zgonów. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wynosi 14 158.

Zaprezentowane przez szwedzkie władze zdrowotne wyniki badań dawców krwi pokazują, że 22 proc. z nich wytworzyło przeciwciała w sposób naturalny, chorując na COVID -19 w ciągu ostatniego roku.

„Zakładamy, że skala ta odzwierciedla całą populację” – podkreśliła Karin Tegmark Wisell z Urzędu Zdrowia Publicznego.

Według opublikowanej w czwartek przez tę instytucję prognozy rozwoju epidemii, jeśli Szwedzi będą zachowywać dystans społeczny, to liczba zakażeń zacznie spadać od połowy maja i wczesnym latem „zagrożenie epidemiczne zostanie opanowane”. W przypadku nieprzestrzegania zaleceń i restrykcji szczyt zachorowań na COVID -19 (nawet 7,5 tys. przypadków dziennie) może mieć miejsce w połowie czerwca, a sytuacja poprawi się znacznie dopiero w sierpniu.

Jak podkreślono, w obu scenariuszach na wyraźny spadek zakażeń latem oprócz takich czynników jak pogoda wpływ będą mieć powszechne szczepienia przeciw COVID -19

Do tej pory w Szwecji co najmniej jedną dawkę preparatu przyjęło 2,7 mln osób (33 proc. populacji dorosłych), a 794 tys. (9,7 proc.) dwie dawki. W tym tygodniu wiele regionów zaczęło przyjmować zapisy na szczepienia kolejnych roczników osób poniżej 60 lat.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl