fot. flickr

Turcja blokuje członkostwo Szwecji i Finlandii do NATO

Turcja wciąż nie wyraziła zgody na dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO. Relacje między stolicami uległy pogorszeniu. Towarzyszą im wzajemne pretensje i zarzuty.

W ostatnich tygodniach wzrosły napięcia na linii Sztokholm-Ankara. Wszystko po tym, jak przed turecką ambasadą w Sztokholmie spalono Koran. W odpowiedzi Ankara na czas nieokreślony wstrzymała trójstronne rozmowy dotyczące wyrażenia zgody na dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO.

Jaki jest cel tego trójstronnego mechanizmu? Kładziemy porozumienie na stole, przeglądamy każdy artykuł i sprawdzamy, co z nimi zrobiły Finlandia. Obecna sytuacja będzie miała wpływ na ten proces, dlatego opóźniliśmy spotkanie – powiedział Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji.

Turcja oświadczyła także, że nie poprze wniosku Szwedów o akcesję do NATO.

Naszym przesłaniem jest apel o spokój, o powściągliwość w procesie, abyśmy mogli powrócić do funkcjonującego dialogu między Szwecją, Finlandią i Turcją na temat naszego wspólnego członkostwa w NATO  zaznaczył Ulf Kristersson, premier Szwecji.

Tymczasem celem Finlandii jest przede wszystkim wejście do NATO wspólnie ze Szwecją.

Współpraca z państwami bałtyckimi jest niezbędna. Dlatego razem ubiegaliśmy się o członkostwo ze Szwecją i razem zmierzamy do NATO –  mówił Ppekka Haavisto, minister spraw zagranicznych Finlandii.

Dotychczas 28 spośród 30 członków Sojuszu ratyfikowało członkostwo Finlandii i Szwecji. Nie zrobiła tego tylko Turcja oraz Węgry.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl