fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Dobrowolna służba wojskowa

W ubiegłym roku do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się ponad 16 tysięcy osób – poinformował o tym w Sejmie Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

W kwietniu ubiegłego roku w życie weszła Ustawa o obronie Ojczyzny. Na jej mocy obywatele – kobiety i mężczyźni – mogą odbyć dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową. Resort szacował, że liczba kandydatów w 2022 roku nie przekroczy piętnastu tysięcy. Było ich jednak więcej – o czym w Sejmie mówił Wojciech Skurkiewicz.

– Na szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się 16 226 osób – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Szkolenia odbywają się w dwóch komponentach: podstawowym w wymiarze 28 dni oraz kolejnym jedenastomiesięcznym, który – jak wskazywał wiceszef resortu obrony – daje asumpt do tego, by podjąć szkolenie specjalistyczne.

Jako siły zbrojne dajemy możliwość realizacji w wielu aspektach i w wielu komponentach dla kandydatów i oczywiście dajemy możliwość wstąpienia w szeregi zawodowej armii po ukończeniu tego cyklu blisko dwunastomiesięcznego, co jest szczególnie ważne i pożądane – oznajmił wiceminister obrony narodowej.

Jak poinformował polityk spośród ochotników, którzy zgłaszają się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, aż 3/4 osób deklaruje kontynuację służby w szeregach Wojska Polskiego. W tym roku – decyzją ministra obrony narodowej oraz możliwościami budżetu – resort przyjął limit szkoleniowy dla kandydatów na poziomie 25 tys. osób.

– Szkolenia, które będą się odbywały w 2023 roku, będą się odbywały podczas ośmiu turnusów podstawowych, jak również trzech turnusów 12-dniowych  zapowiedział Wojciech Skurkiewicz.

Turnusy dwunastodniowe będą  dedykowane żołnierzom, którzy przeszli   pierwsze szkolenia podstawowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl