fot. flickr.com

NATO rozważa przystąpienie do koalicji walczącej z IS

NATO, które do tej pory nie chciało bezpośrednio uczestniczyć w działaniach koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS), „analizuje możliwość” przyłączenia się do niej – oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef Pentagonu Ash Carter.

„Dzięki przywództwu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga analizujemy możliwość przyłączenia się NATO do koalicji w pełni jako członek” – powiedział Carter.

„Jako nowy członek (koalicji) NATO wniesie swe unikalne możliwości”, a także swoje doświadczenie w szkoleniu sił na ziemi oraz w stabilizowaniu sytuacji po konflikcie – mówił minister obrony USA, cytowany przez AFP.

Sprecyzował, że sojusznicy „w najbliższych dniach i tygodniach” będą rozmawiali na temat „właściwej roli”, jaką NATO może odgrywać w ramach koalicji, która od ponad 18 miesięcy dokonuje ataków z powietrza na dżihadystów w Syrii i Iraku.

Szef Pentagonu wypowiedział się po spotkaniu w kwaterze głównej NATO w Brukseli ze swymi odpowiednikami z 49 państw zaangażowanych w działania w Syrii.

Wcześniej tego dnia szef NATO poinformował, że ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodzili się na wykorzystanie należących do NATO samolotów systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS do wsparcia międzynarodowej koalicji walczącej z IS.

Według Stoltenberga NATO zapewni w ten sposób praktyczne wsparcie koalicji, umożliwiając jej intensyfikację nalotów na cele IS.

PAP/RIRM

drukuj