Warszawa: konferencja „Odpowiedzialność za działalność sądownictwa niemieckiego w okupowanej Polsce (1939-1945)”
W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona odpowiedzialności za działalność sądownictwa niemieckiego w okupowanej Polsce w latach II wojny światowej. Konferencję zorganizował Instytut Pamięci Narodowej, a patronat objął minister sprawiedliwości.
Prezes Instytutu, dr Karol Nawrocki, otwierając konferencję zwrócił uwagę m.in. na statystyki dotyczące wyroków śmierci w okupowanej Polsce. Podkreślił, że pokazuje to skalę antypolonizmu latach II wojny światowej.
– Jeśli chodzi o okupację ziem polskich wcielonych do III Rzeszy niemieckiej w czasie II wojny światowej, niemiecki wymiar sprawiedliwości, niemieckie sądy niewojskowe, powszechne, cywilne wydały 30 tys. wyroków śmierci, w tym aż 15 tys., połowa z nich, została wydana na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy – akcentował dr Karol Nawrocki.
W @PrzystanekH odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. „Odpowiedzialność za działalność sądownictwa niemieckiego w okupowanej Polsce (1939-1945)” z udziałem ministra @MS_GOV_PL @ZiobroPL oraz prezesa #IPN dr @NawrockiKn. pic.twitter.com/HsilhUsgcM
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) September 25, 2023
Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, zwrócił uwagę, że za tymi wyrokami kryją się konkretni ludzie, którzy je otrzymali oraz konkretni ludobójcy, którzy je wydali. Lider Suwerennej Polski podkreślił, że należy te sprawy przypominać.
– Niemieckie sądownictwo było elementem zbrodniczej niemieckiej machiny eksterminacji, eliminacji, terroru narodu polskiego. Naszym obowiązkiem jest o tym głośno mówić i przypominać, ale wobec zaniechań Niemieckiej Republiki Federalnej, która – powiedzmy szczerze – w sposób cyniczny, świadomy zrobiła wszystko, aby nikt z tych zbrodniarzy nie poniósł odpowiedzialności, aby ta odpowiedzialność się rozmyła, naszym obowiązkiem jest te fakty przypominać – wskazał Zbigniew Ziobro.
Minister @ZiobroPL na konferencji @ipngovpl: Naszym obowiązkiem jest bronić prawdy. Musimy przypominać, że Niemcy wbrew deklaracjom nie wywiązali się z elementarnego zadania wymierzenia sprawiedliwości nazistowskim zbrodniarzom. pic.twitter.com/KtKvjIlYfT
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) September 25, 2023
Niemieckie sądownictwo karne zostało wprowadzone na okupowane ziemie polskie już podczas kampanii polskiej 1939 roku. Niemieckie sądy stosowały prawo III Rzeszy, które odrzucało zasady określoności i niedziałania prawa wstecz i realizowało zasadę segregacji rasowej.
RIRM