fot. gov.pl

Wicemin. M. Małecki: Nasi poprzednicy chcieli wyprzedawać spółki kolejowe 

Nasi poprzednicy chcieli wyprzedawać spółki kolejowe, sprzedali potężną porcję akcji PKP Cargo, bo brakowało pieniędzy w budżecie, chcieli sprzedać PKP Intercity. Pasażerowie nie mieli dostępu do takiej liczby dobrych wagonów, nie było dobrego zarządzania. My to zmieniliśmy – zwrócił uwagę Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, mówiąc w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja o inwestycjach rządu Zjednoczonej Prawicy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie próżnuje, jeśli chodzi o inwestycje. Nie tylko są to przedsięwzięcia lokalne (o których mówił na antenie Radia Maryja Mariusz Zając, radny powiatu bocheńskiego [słuchaj] [czytaj]), ale także znacznie większe i ambitniejsze projekty. Jedną z takich inwestycji jest budowa bazy obsługi samolotów Dreamliner na lotnisku w Rzeszowie.

– W Rzeszowie rusza budowa pierwszej w Polsce, najnowocześniejszej w naszej części Europy, bazy do obsługi Dreamlinerów. Ta baza powstanie przy lotnisku Jasionka, zbudowana zostanie przez spółkę LOTAMS. To jest spółka, która serwisuje, naprawia i przygotowuje samoloty do lotu; ona funkcjonuje jako siostrzana spółka naszego LOT-u w ramach Polskiej Grupy Lotniczej. Właśnie na rzeszowskim lotnisku powstanie baza, w której swoje samoloty będzie mógł serwisować LOT, ale nie tylko, bo ta baza będzie obsługiwała też samoloty innych przewoźników z Europy i innych miejsc na świecie – zaznaczył Maciej Małecki.

Inwestycja będzie kosztowała ok. 220 mln złotych i da kilkaset nowych miejsc pracy na Podkarpaciu.

Rząd Zjednoczonej Prawicy inwestuje także w transport kolejowy. Za czasów ich poprzedników, czyli ekipy PO-PSL, polskie koleje były w bardzo złym stanie. Tabor był przestarzały, likwidowano też połączenia i dworce.

– Pasażerowie nie mieli dostępu do takiej liczby dobrych wagonów, nie było dobrego zarządzania. My to zmieniliśmy. Nasi poprzednicy chcieli wyprzedawać spółki kolejowe, sprzedali potężną porcję akcji PKP Cargo, bo brakowało pieniędzy w budżecie, chcieli sprzedać PKP Intercity. Do upadłości doprowadzona została opolska wagonówka, sprzedana wcześniej przez liberałów. My uratowaliśmy tę firmę, podobnie jak uratowaliśmy Remtrak w Opocznie – przypominał wiceszef MAP.

Po latach inwestycji rządu Zjednoczonej Prawicy w polską kolej zauważalne są ich efekty, nie tylko jeśli chodzi o flotę przewoźników, ale również rozwój polskiego przemysłu kolejowego.

– Gdy ogłaszamy, że do 2030 r. firma PKP Intercity, spółka Skarbu Państwa, inwestuje w nowe lokomotywy, w nowe wagony 27 mld złotych (dochodzą do tej puli jeszcze stacje postojowe, myjnie ekologiczne dla pociągów), to te pieniądze w przygniatającej części trafiają do polskich zakładów przemysłowych, które produkują na potrzeby kolei – wskazał wiceminister.

Zaznaczył, że jeżeli inwestujemy w polski przemysł, to przynosi to kolejne pozytywne efekty dla rodzimej gospodarki.

– Inwestujemy w kolej, a wokół kolei rozwijają się polskie zakłady kolejowe, rozwija się polska gospodarka, bo przecież to daje pracę wielu tysiącom polskich rodzin – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z wiceministrem Maciejem Małeckim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl