fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] M. Małecki: W roku pandemii Orlen wypracował zysk netto w wysokości 3 mld 400 mln złotych, a za czasów rządów PO i PSL cały zysk Orlenu to 2 mld 900 mln złotych

W czasie światowej pandemii, w czasie kryzysu gospodarczego Orlen zarobił więcej, niż przez osiem lat rządów PO i PSL łącznie. W ostatnim roku (w roku pandemii) Orlen wypracował zysk netto w wysokości 3 mld 400 mln złotych. Natomiast cały zysk Orlenu za czasów rządów PO i PSL to 2 mld 900 mln złotych – mówił Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W 2020 roku wzrósł import gazu LNG o prawie 10 procent – poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Najwięcej gazu, bo aż 60 proc., PGNiG sprowadziło z Rosji. [czytaj więcej]

Wiceminister aktywów państwowych przypomniał, że kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, to z kierunku wschodniego do Polski importowano aż 90 proc. gazu.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie ograniczył import rosyjskiego gazu. Jesteśmy ograniczeni, związani kontraktem zawartym przez Donalda Tuska, przez ówczesnego wicepremiera Waldemara Pawlaka i w ramach kontraktu do końca 2022 Polska musi odbierać gaz z Rosji. Jeśli nie odbierzemy gazu, to i tak musimy za niego zapłacić, bo taki kontrakt został zawarty. Przypomnę, że rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego planował związanie się z kontraktem z Rosją o kilkanaście lat dużej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i z premierem, liderem obozu Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim mocno stanęli w obronie polskiej racji stanu. Nawet nogą tupnęła Komisja Europejska wobec planów PO i PSL – wspomniał Maciej Małecki.  

Prezydent Lech Kaczyński zainicjował budowę [terminala gazowego w Świnoujściu], a rząd Prawa i Sprawiedliwości ruszył z budową gazociągu Baltic Pipe. [więcej]

https://twitter.com/PolskieLNG/status/1337314993360998401

– Dzisiaj zużycie gazu w Polsce to 18-19 mld m3, z czego część musimy importować z kierunku wschodniego, bo nie mamy innych źródeł i innych możliwości sprowadzenia gazu do Polski. Poprzednie rządy zaniedbały istotny element bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, dlatego dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, dzięki Prawu i Sprawiedliwości powstał terminal gazowy im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i trwa budowa gazociągu Baltic Pipe. Terminal w Świnoujściu to przepustowość dzisiaj 5 mld m3 i rozbudowujemy go do pojemności 7,5-8 mld m3 gazu. Natomiast gazociąg Baltic Pipe pozwoli nam ze złóż na Morzu Północnym sprowadzać 10 mld m3 gazu i do tego dochodzi krajowe wydobycie w wysokości 4 mld m3 gazu – wskazał polityk.  

Maciej Małecki zwrócił uwagę, że gazociąg Baltic Pipe jest strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jeśli zostanie zrealizowany testament śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Polska w końcu będzie mogła uwolnić się od Rosji w kwestii dostaw gazu – dodał.

– [Inicjatywa Trójmorza] jest mocno wspierana rzez Polskę i jest w niej mocny udział prezydenta Andrzeja Dudy oraz polskiej dyplomacji. To budowa osi, korytarza bazowego od Świnoujścia w Polsce po chorwacką wyspę Krk, gdzie byłby inny terminal gazowy i na osi pionowej północ-południe poszczególne kraje mogłyby między sobą wymieniać dostawy gazu, to byłby dodatkowy wentyl bezpieczeństwa – zaznaczył wiceminister aktywów państwowych.

W 2020 roku PKN Orlen osiągnął potężny zysk i to w niełatwych okolicznościach, bo związanych z pandemią koronawirusa.

– Trzeba to bardzo głośno mówić zwłaszcza politykom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Warto, żeby słuchacze Radia Maryja wiedzieli, że w czasie światowej pandemii, w czasie kryzysu gospodarczego Orlen zarobił więcej, niż przez osiem lat rządów PO i PSL łącznie. W ostatnim roku (w roku pandemii) Orlen wypracował zysk netto w wysokości 3 mld 400 mln złotych. Natomiast cały zysk Orlenu za czasów rządów PO i PSL to 2 mld 900 mln złotych – powiedział gość Radia Maryja.

https://twitter.com/DanielObajtek/status/1357299094427996160

(…) Orlen to nie tylko koncern paliwowy, to trwała budowa silnego koncernu multi-energetycznego, który będzie miał zdywersyfikowane źródła przychodów i zysków. Orlen ma być silnym, nowoczesnym podmiotem, który będzie miał mocną i stabilną pozycję na rynku międzynarodowym, będzie odporny na różne zawirowania i wstrząsy dekoniunktury. Orlen bardzo skutecznie i konsekwentnie prowadzi procesy akwizycyjne, takie jak przejęcie energii, takie jak akwizycja Lotosu (w planach PGNiG). Trwają także projekty inwestycyjne w Orlenie. Orlen nie tylko wypracowuje znakomite zyski, ale też bardzo mocno stawia na biznes, bardzo mocno inwestuje – podsumował polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Całą rozmowę z udziałem Macieja Małeckiego z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj