MON: analiza programu modernizacji armii w ciągu kilku tygodni

W ciągu najbliższych tygodni zostanie przeanalizowany program modernizacji technicznej polskiej armii. Chodzi o dostosowanie go do możliwości budżetowych. Poinformował o tym wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki na Bałtyckich Targach Militarnych Balt-Military-Expo. Wszystkie te programy wcześniej były tak rozdmuchane, że nie było pieniędzy na ich realizację – powiedział wiceszef resortu obrony.

Wyjaśnił, że MON dysponuje budżetem, który nie pozwoliłby zapewnić realizacji nawet połowy zakładanych wcześniej przez rząd PO prac. Wiceszef resortu obrony wskazał też na potrzebę odbudowy polskiego przemysłu morskiego.

– Nie uczynimy tego bez współpracy międzynarodowej, ale ona musi być nastawiona na korzyści dla miejsc pracy, dla zakładów, które są zlokalizowane tutaj w kraju. Mam nadzieję, że uda się to zrobić. Będziemy trudnym partnerem negocjacyjnym, ale jestem przekonany, że wynikną z tego rozwiązania jak najlepsze dla polskiego przemysłu, że nie tylko polska marynarka wojenna zostanie odbudowana, ale także zostaną odbudowane zdolności polskiego przemysłu w zakresie modernizacji, remontu sprzętu, jego serwisowania, bo to jest kluczowe zadanie. Co z tego, że będziemy mieli znakomity sprzęt, jeśli nie będzie on realizowany w oparciu o nasz przemysł – powiedział wiceminister Bartosz Kownacki.

14. Bałtyckie Targi Militarne Balt-Military-Expo potrwają do jutra. W imprezie bierze udział ponad 120 firm z 15 krajów, w tym producenci i dostawcy najnowszej generacji uzbrojenia m.in. z Belgii, Francji, Holandii, Izraela, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj