fot. flickr.com

Kolejna baza wojskowa Rosji na granicy z Polską?

Rosjanie chcą utworzyć drugą bazę wojskową przy granicy z Ukrainą – informuje agencja informacyjna Reuters. W bazie znalazłaby się ciężka broń. Ma tam także stacjonować ok. 5 tys. żołnierzy.

Obecnie Moskwa buduje bazę w rejonie Biełgorodu. Nowy punkt byłby zlokalizowany blisko granicy z kontrolowaną przez separatystów częścią Ukrainy, gdzie wciąż toczą się ciężkie walki.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreśla, że prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi politykę odbudowy imperium.

To jeszcze jeden dowód, że trzeba jak najszybciej zreformować Polskie Siły Zbrojne i przygotowywać się. Należy dać jasny sygnał Putinowi, że Polska nie pozwoli się zdominować. Polska potrzebuje silnego przywództwa, które zapewni Polakom poczucie bezpieczeństwa. To jest element presji, ale jednocześnie widać, że kroki militarne Putin również czyni. Kroki, które są wrogie przede wszystkim dla Polski – mówi Michał Jach.

Rueters podnosi, że bazy te są elementem rozbudowywania przez Rosję potencjału militarnego wzdłuż „nowej linii konfrontacji z Zachodem”, która biegnie od Morza Czarnego do Bałtyku.

RIRM

drukuj