Wizyta Putina w Chinach

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął dziś dwudniową wizytę w Chinach. Pierwszego dnia Putin przeprowadzi rozmowy z przywódcą Chin, a jutro weźmie udział w czwartej konferencji na temat: Współdziałania i Budowy Środków Zaufania w Azji. Putinowi towarzyszą szefowie 46 rosyjskich koncernów.

Władimir Putin w obliczu sankcji wprowadzanych przez Zachód oraz konfliktu gazowego z Ukrainą, szuka nowych partnerów biznesowych. Do Chin przybył, by podpisać ponad 40 umów gospodarczych. Priorytetowymi sferami współpracy rosyjsko-chińskiej są energetyka, przemysł zbrojeniowy, kosmos, wzajemne inwestycje i rozwój Dalekiego Wschodu Rosji.

Źródła rosyjskie zapowiadają, że w trakcie wizyty Putina ogłoszone zostaną nowe projekty w logistyce, turystyce, wydobyciu surowców i budowie infrastruktury transportowej. Najważniejsze są jednak negocjacje ws. dostaw rosyjskiego gazu. Przez wiele lat strony nie mogły dojść do porozumienia w sprawie ceny gazu.

W ostatnich tygodniach rozmowy jednak przyspieszyły. Kilka dni temu w rozmowie z telewizją Rossija24 szef Gazpromu Aleksiej Miller informował, że umowa jest na finiszu. Zdaniem ekspertów nagłe przyspieszenie w relacjach rosyjsko-chińskich to efekt między innymi kryzysu ukraińskiego i perspektywy wstrzymania dostaw gazu przez Rosję do Europy.

Obroty handlowe między Rosją i Chinami w 2013 roku wyniosły 88,8 mld dolarów.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl