fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

ZNP złożyło w Sejmie podpisy pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji

Inicjatywę związaną z przeprowadzeniem referendum w sprawie reformy edukacji wsparli m.in. politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego a także ruch „Rodzice przeciwko reformie edukacji” czy koalicja „Nie dla chaosu w szkole”.

Nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego obawiają się zwolnień. Sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów. Ministerstwa Edukacji Narodowej wielokrotnie podkreślało, że pedagodzy nie stracą pracy. Szefowa resortu powiedziała w porannej rozmowie w RMF, że „uszanuję podpisy pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji, bo jest zwolenniczką wypowiedzi obywateli; decyzję oddam w ręce Sejmu” – podkreśliła. Anna Zalewska dodała, że patrzy na referendum jak „na dobrze zorganizowaną polityczną robotę”.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek zauważa, że pytanie zaproponowane we wniosku referendalnym jest zbyt ogólne. Dodaje, że plebiscyt jest tak naprawdę blokowaniem już istniejącej reformy edukacji.

– Gdyby postawiono pytania: czy jesteś za dobrym czteroletnim liceum, które porządnie przygotowuje do studiów, czy jesteś za sensowną szkoła zawodową, która przygotowuje do rynku pracy, czy jesteś za spójnym systemem kształcenia w szkole podstawowej, czy jesteś za tym żeby zablokować niekontrolowane zwolnienia nauczycieli wynikające z niżu demograficznego, i w końcu czy jesteśmy za dobrze motywującym nauczycieli do dokształcania się systemem wynagradzania, sądzę że nikt by przeciwko reformie nie zagłosował. Jestem spokojna – to Sejm podejmie decyzję w sprawie referendum – ale dzisiaj widzimy jasno, że chce się wprowadzić bałagan i chaos – akcentuje wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Reforma, w ramach, której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

RIRM

drukuj