fot. U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Brian Ferguson - USAF Photographic Archives

W Mirosławcu trwają przygotowania do przyjęcia nowoczesnych dronów

W Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu trwają przygotowania do przyjęcia nowoczesnych dronów średniego zasięgu. Jednostka ma być przyszłością polskiej armii. Wczoraj na jej terenie pojawił się prezydent Andrzej Duda, a także szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu to przyszłość polskiej armii. Swoją działalność rozpoczęła na początku 2016 roku. Obecnie jednostka czeka na zakup nowoczesnego sprzętu średniego zasięgu, tj. przekraczającego granicę stu kilometrów. O szczegółach mówi st. sierż. Józef Kwiatkowski.

– Nasze główne zadanie polega na tym, że my zabezpieczamy również wszelkie jednostki w Polsce pod względem wykorzystania samolotów bezzałogowych. Artyleria strzela gdzieś w Polsce, my tam jesteśmy, czy są jakieś inne poligony, jak np. Anakonda. Rozjeżdżamy się po całej Polsce, robimy „robotę” dla innych jednostek i wracamy do siebie, odtwarzamy zdolność bojową, ew. latamy tutaj na swoje potrzeby szkoleniowe – mówił st. sierż. Józef Kwiatkowski.

Wczoraj na terenie jednostki pojawił się prezydent Andrzej Duda i szef resortu obrony Antoni Macierewicz. Wizytę w Mirosławcu politycy rozpoczęli od złożenia kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci ofiar katastrofy samolotu CASA, do której doszło dziewięć lat temu. Krótką uroczystość zakończyło odegranie sygnału „Śpij, kolego”. Następnie prezydent w towarzystwie ministra obrony obejrzał pokaz bezzałogowego statku powietrznego Orbiter.

– W powietrzu – zależnie od warunków atmosferycznych samolot może lecieć około 3 godzin. Zasięg instrukcyjny do 50 km. Głowica optoelektroniczna, która pozwala na obserwację zarówno w dzień, jak i w nocy – poinformował starszy sierżant z Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.

Sprzęt obsługiwany przez jednostkę sprawdził się już w warunkach bojowych.

– Starsze modele były w Iraku, w Czadzie i w Afganistanie. Z tymi starszymi modelami byłem trzy razy w Afganistanie – powiedział starszy sierżant.

Nowoczesne drony mają trafić do Bazy jeszcze w tym roku. Obecnie trwa szkolenie nowej kadry w Szkole Oficerskiej w Dęblinie oraz przygotowanie odpowiedniej infrastruktury w Mirosławcu.

RIRM

drukuj