A. Duda: Jeśli mieszkańcy zechcą referendów ws. Warszawy – one się odbędą

Jeżeli mieszkańcy będą chcieli referendów lokalnych ws. zmian ustroju stolicy, to takie referenda się odbędą – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Odniósł się do zaproponowanej przez PiS tzw. ustawy metropolitalnej, zgodnie z którą Warszawa miałaby się stać jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

Pomimo, że projekt nie będzie na razie procedowany, Rada Warszawy głosami PO zdecydowała, że 26. marca odbędzie się referendum gminne ws. zmian.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sprawa ustawy metropolitalnej jest otwarta i będzie szeroko konsultowana.

– To jest rozwiązanie, które wprowadza pewną nową jakość. Tego do tej pory w Polsce jeszcze nie było. Jeżeli mieszkańcy będą chcieli referendów lokalnych w tej sprawie, to one będą, bo to jest decyzja podejmowana na poziomie lokalnym. Natomiast oczywiście ci, którzy oceniają te propozycje, które do tej pory zostały przedstawione w tym zakresie, mówią o pozytywach i o negatywach. Niewątpliwie to, że pozostają nadal te władze, które były władzami lokalnymi do tej pory – rozumiem, że to jest dobre rozwiązanie, natomiast rozwiązanie wspólne w postaci wspólnej komunikacji, wspólnego nią zarządzania, mnie osobiście wydaje się rozwiązaniem korzystnym – ocenił prezydent Andrzej Duda.

Poseł Jacek Sasin mówił, że wzbudzanie kontrowersji wokół ustawy to pomysł części opozycji na przykrycie afery reprywatyzacyjnej i kolejnych aresztowań współpracowników prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wczoraj po spotkaniu z samorządowcami poseł Jacek Sasin zapowiedział, że możliwe są daleko idące zmiany w projekcie dotyczącym ustroju Warszawy, również jeśli chodzi o zakres terytorialny tworzonej metropolii. W pracach nad zmianami w projekcie mają uczestniczyć samorządowcy z zainteresowanych gmin.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl