MSW Włoch: ubiegający się o azyl powinni móc pracować społecznie

Migranci, którzy ubiegają się o azyl we Włoszech, powinni mieć możliwość wykonywania pracy społecznej – oświadczył w środę w wystąpieniu przed komisjami parlamentarnymi szef MSW Marco Minniti. Podkreślił, że nie oznacza to powstania drugiego rynku pracy.

„Potrzebna jest możliwość zaangażowania ubiegających się o azyl do prac publicznie użytecznych, finansowanych z funduszy europejskich” – oświadczył włoski minister przed połączonymi komisjami ds. konstytucyjnych Izby Deputowanych i Senatu.

Zapewnił jednocześnie: „Nie dojdzie w ten sposób do podwojenia rynków pracy, bo nie będzie to praca odpłatna”.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych „należy zapełnić pustkę oczekiwania” na azyl. Przypomniał, że migranci czekają na rozpatrzenie ich wniosku do dwóch lat.

Wcześniej z apelem do rządu w Rzymie o umożliwienie migrantom wykonywania pracy społecznej apelowało wielu burmistrzów włoskich miast oraz szefowie władz regionów. Jak argumentowali, dzięki temu przybysze będą mogli odwdzięczyć się za gościnę i zintegrować się z mieszkańcami lokalnych społeczności.

„Prosimy ministra Minnitiego, aby stworzył warunki do tego, by zobligować do pracy osoby, które przybywają do naszego kraju” – powiedział w styczniu przewodniczący władz regionu Toskania Enrico Rossi.

„Przejawem braku szacunku jest to, że trzyma się tych ludzi, a oni nic nie robią przez rok czy dłużej” – stwierdził.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl