fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

M. Jurek: mamy do czynienia z wywróceniem zadań UE

Połączone komisje: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz do Spraw Unii Europejskiej poparły projekt uchwały ws. alokacji uchodźców. Dokument sprzeciwia się unijnym ,,próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów” oraz karom finansowym.

Unia Europejska powinna organizować wspólne zwalczanie nielegalnej emigracji, a nie zachęcać do niej. Wynika to z traktatu o jej funkcjonowaniu – przypominał obecny na posiedzeniu komisji europoseł Marek Jurek.

Mamy do czynienia z kompletnym wywróceniem zadań Unii Europejskiej. W kwietniu ub.r. Rada Europejska podjęła kapitalną decyzję o tym, że będziemy zwalczać przemysł nielegalnej imigracji w krajach, w których on działa. Tak naprawdę od tamtej pory zamiast to robić, bez przerwy słyszymy o otwarciu legalnych dróg imigracji, czyli tak naprawdę o zapowiedzi legalizacji tej nielegalnej imigracji. Mamy do czynienia z presją, która pogłębia kryzys społeczny istniejący w krajach Europy Zachodniej, ale przede wszystkim mamy do czynienia z próbą sforsowania odrębności kulturowej Europy Środkowej, która jest kapitałem dla Europy – powiedział Marek Jurek.

Członkowie obu komisji zgłosili do projektu jedną poprawkę. Zaznaczono w niej, że mimo sprzeciwu wobec proponowanych przez UE rozwiązań, Polska nie uchyla się od zaangażowania w rozwiązanie kryzysu migracyjnego.

Podkreślono też, że nasz kraj będzie angażował się finansowo na rzecz państw trzecich w celu zapobiegania przyczynom kryzysu, a także będzie brał udział w ochronie zewnętrznych granic Unii.

W projekcie zapisano, że przyjęcie unijnego rozporządzenia ws. alokacji uchodźców będzie pogwałceniem wynikających z traktatów kompetencji państw członkowskich w zakresie m.in. polityki integracyjnej.

Przyjmując uchwałę, Sejm podtrzyma tym samym swe stanowisko ws. polityki imigracyjnej Polski z kwietnia 2016 r.

RIRM

drukuj