fot. PAP/Damir Sencar

Chorwacja: Paweł Kukiz interweniuje u wicepremiera Włoch ws. wozów pancernych z II wojny światowej

Lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz poinformował PAP, że podczas spotkania w Zagrzebiu interweniował u wicepremiera Włoch Luigiego Di Maio ws. dwóch wozów rozpoznawczo-bojowych z czasów II wojny światowej, które przed zniszczeniem uratowali polscy żołnierze stacjonujący we Włoszech.

W niedzielę w Zagrzebiu odbyła się konferencja ruchów antysystemowych, na której omawiano wspólne założenia programowe w wyborach do Parlamentu Europejskiego pod wspólną nazwą „Manifest Europejski”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Paweł Kukiz i lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio, wicepremier w rządzie Giuseppe Contego.

Kukiz poinformował dziś PAP, że podczas zamkniętego spotkania z Di Maio interweniował w sprawie dwóch wozów rozpoznawczo-bojowych Humber.

„Należały one do 1. Dywizji Pancernej dowodzonej podczas II wojny światowej przez generała Stanisława Maczka. Sprzęt na złomowisku na Sycylii odnaleźli polscy żołnierze – pasjonaci militariów, którzy przebywają we Włoszech w ramach kontyngentu. Nasi żołnierze uratowali je przed przetopieniem wynajdując je na sycylijskim złomowisku sprowadzając za zgodą strony włoskiej do bazy” – powiedział polityk.

„Ponieważ misja wkrótce się kończy, powstał problem sprowadzenia wozów do Polski” – podkreślił Paweł Kukiz.

We Włoszech stacjonuje polski pododdział lotniczy, sformowany przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej i wchodzący w skład unijnej misji Sophia.

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W lipcu 2017 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED Sophia (EU Naval Force Mediterranean) do 31 grudnia 2018 roku. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO Sea Guardian, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU Sophia.

Paweł Kukiz dodał, że aby wzmocnić stanowisko ws. czołgów poprosił o list intencyjny w tej sprawie szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Pismo zostało wystosowane w języku angielskim. Michał Dworczyk zaznaczył, że wozy rozpoznawczo-bojowe walczyły na włoskiej ziemi w trakcie II wojny światowej i odzyskanie ich podkreślałoby nie tylko włosko-polskie braterstwo broni w czasie walki, ale również podkreślałoby współpracę w strukturach NATO.

Zdaniem szefa kancelarii premiera, które wyraża w piśmie, renowacja odnalezionego sprzętu byłaby symboliczna w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Minister w piśmie przypomina także, że ws. Humbera interweniował w styczniu br. wiceszef MON Tomasz Szatkowski u swojego odpowiednika we włoskim ministerstwie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl