fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] R. Zarudzki: Susza w Polsce dotknęła nie wszystkie gminy. W 800 gminach działają już powołane przez wójtów komisje

Susza w Polsce dotknęła nie wszystkie gminy. W 800 gminach działają już powołane przez wójtów komisje. (…) Przede wszystkim straty występują w zbożach jarych – poinformował Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Aż 14 z 16 województw oficjalnie uznano za dotknięte suszą rolniczą, jednak nie w każdej gminie działają komisje, które mają oszacować straty. Jak poinformował Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, straty występują głównie w zbożach jarych.

– Susza w Polsce dotknęła nie wszystkie gminy. W 800 gminach działają już powołane przez wójtów komisje. (…) Przede wszystkim, straty występują w zbożach jarych – podkreślił Ryszard Zarudzki.

Jak zaznaczył Ryszard Zarudzki, dopóki w gminie nie stwierdzi się, że występuje susza, nie ma możliwości otrzymania odszkodowania. Rekompensata może zostać udzielona na podstawie protokołu opracowanego przez komisję, powołaną przez Wójta Gminy.

– Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa musi podać, że w tej gminie występuje susza. (…) Wójt musi powołać komisję, która sporządzi protokół z szacowania strat, a później – po zatwierdzeniu przez wojewodę – trafia on do Agencji Restrukturyzacji, gdzie ten protokół będzie podstawą do rekompensaty – wskazał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchamia program, który będzie skupiał się na nawadnianiu gospodarstw rolnych. Rolnicy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie na przełomie września i października.

– Program Rozwoju Obszarów Wiejskich uruchamia komponent E – tzw. nawodnienia. (…) Po pierwsze, można robić ujęcia wodne. Po drugie, modernizować ujęcia wodne, czyli pobieranie wody z różnych ujęć – zewnętrznych, podziemnych i naziemnych; kupować urządzenia do nawadniania lub je modernizować – poinformował gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Ryszardem Zarudzkim można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl